21 Aralık 2012’den Önce Şirince

20 Aralık of 2012 by

Şirince, İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı bir beldedir. Şirince bölgedeki tarihi yerlere yakınlığı nedeniyle, fotoğrafçıların ve yerli yabancı turistlerin de uğrak yeri haline gelmiştir.

Şirince’nin ilk adı Kırkınca, ikinci adıysa Çirkince. Bu güzel beldeye Çirkince isminin yakışmadığı düşünülerek yörenin adı Şirince olmuştur. Şirince gerçekten de adına yaraşır bir şekilde yemyeşil ve doğallığını yitirmemiş bir yöre. Köyün sakinleri son derece samimi ve içten. Hiçbir yapaylık olmadan köy yaşantısını size her yerde hissettiriyorlar. Kendi yaşamlarını gelenlere birebir yansıtmayı başarıyorlar.

Şirince’nin konakları, uzaktan baktığınızda adeta maket gibi duruyor. Mimari dokusu günümüze kadar muhafaza edilmiş. Şirince’nin dar sokaklarında eski evlerin arasında yürümek son derece keyifli, yerler Arnavut kaldırımı taşla döşeli.

Şirince’ye gelmişken tarihi yerleri de mutlaka görmek gerekiyor. Aziz Demetrius Kilisesi bunardan biri. Büyük kilise ise biraz daha yukarda. Aziz Yohannes Kilisesi’nin restorasyon tarihi 1832 olarak girişte yazıyor.

Şirince sokaklarında gözlemeden çöp şişe, yerel Ege mezelerinden, meyve şaraplarına kadar geniş bir yelpazede yiyecekler içecekler konuklara sunuluyor.

Şirince’ye gelip de alışveriş yapmamak zor. Köyde yaşayan teyzelerin el emeği ile yaptığı kıyafetler, çoraplar, papatya çiçeklerinden taçlar, meyve şarapları, ev yapımı sabunlar ve cam işlerine kadar çeşit çeşit ürün ziyaretçilere sunuluyor.

Şirince’nin hemen hemen bütün sokaklarında meyve şarabı, papatya çiçeklerinden yapılmış taçlar, el emeği iğne oyaları, sabun ve cam işleri satılıyor, esnafı sıcakkanlı ve nazik. Esnafı alışveriş yapmanız için size ısrar etmiyor. Meyve şarabı satan birçok dükkân var. Şaraplardan tadabiliyorsunuz. Şarap üreticileri, suyu çıkabilen her meyvenin şarabını yaptıklarını söylüyorlar.

Yöresel takılar, eşarplar, tahta oyma eşyalar her gün köylüler tarafından sokak tezgâhlarında satışa sunuluyor.

Biraz alışveriş ve fotoğraf sonrası dinlenmek için Çınaraltı Meydanı ideal. Asırlık çınar ağaçları altında çayınızı, kahvenizi yudumlarken çektiğiniz fotoğrafları değerlendirmek günün en güzel anı sayılabilir. İzmir – Şirince arası 63 kilometredir.

Yazı ve Fotoğraflar: Murat Kaan

 

Previous:

Ani Harabeleri

Next:

Güzel Gözlerin Peşinde

You may also like

Post a new comment