22 Nisan

17 Aralık of 2010 by

Bugün üçüncü gün ve bense Barcelona’dan beri hala dinlenememiş bir halde olmama rağmen azmimi koruyarak turistlik vazifemi yerine getiriyorum. Bugün Thyssen – Bornemiszka Müzesi ve Caixa Forum’a gitmeyi amaçlıyoruz.
Thyssen – Bornemiszka Müzesi’nde geçici sergi kısmında Manet Sergisi vardı, öncelikle onu gördük. Fakat bu sergide Manet’nin yanı sıra Rothko ve tanımadığım bir takım ressamlar da mevcuttu.
 
 
Serginin kalıcı koleksiyonu, rönesansın kuzey ve güney ülkelerinden üstünkörü örnekleriyle doluydu. İçlerinde, yüzde birlik bir oranda iyi işler mevcuttu. Bu işler de çoğunluğu izlenimci-dışavurumcu ressamların en güzele yakın işlerinden oluşuyordu. Sırf onları görmek için İsa üzerine kurulu Hıristiyan literatürünün iç karartıcı tekrarlardan oluşan kompozisyonlarına katlandım. Fakat George Grosz’un Metropol’ü ile haklarında mahkemede asılma kararı çıkan Sacco ile Vanzetti adlı iki İtalyan işçisini gösteren aynı adlı tablosuyla tanınan Ben Shahn vardı. Ben Shahn’ ın işleri genelde Amerika’da biriktirilmiştir sanıyorum. Ama burada da onun Sacco ile Vanzetti haricindeki iki üç işini görmek güzeldi. Balthus, Picasso( Her müzede işi bulunan adam) , Francis Bacon, Edgar Degas, Henri Matisse, El Greco da aralara serpiştirilmişti ve içi ferahlatıyordu neyse ki.
 

Buradan da çıktık, ritüelimiz gereği müze bahçesinde oturup kahvemizi söyledik. Servis yavaştı ve fiyatlar yüksekti.

Bugün de müzeden sonra Madrid sokaklarında fotoğraf çektim. Güle oynaya geçti bir gün daha.

 
 
 
 
 

 

  

Previous:

21 Nisan

Next:

23 Nisan

You may also like

 • 16 Ara

  21 Nisan

  Madrid / Özlem Dikel

  Bugün de önceki günlerin yorgunluğunu atamamış bir şekilde erkenden kalktık. Ama aldığımız uyku bize yeter ...

 • 17 Ara

  22 Nisan

  Madrid / Özlem Dikel

  Bugün üçüncü gün ve bense Barcelona’dan beri hala dinlenememiş bir halde olmama rağmen azmimi koruyarak ...

 • 15 Ara

  20 Nisan

  Madrid / Özlem Dikel

  Barcelona’dan Madrid’e uçuşumuzun olduğu günün sabahında havayolu şirketinden gelen mailde, volkan patlaması nedeniyle uçuşumuzun iptal ...

 • 18 Ara

  23 Nisan

  Madrid / Özlem Dikel

  Bugün Madrid’deki son günümüz. Kahvaltıdan sonra, Sevilla’ya gitmek üzere otobüsten yer ayırttık. Dili fransızca olan ...

Post a new comment