27 Aralık’09 Pazar

07 Aralık of 2010 by

Güney Amerika kıtasının tropik ormanları, farklılıkları, zenginlikleri ve İguazu Şelaleleri, beni hep bölgeye çekiyordu ve planlar yapmayı düşünüyordum. Hayallerimin yolcuğunda Brezilya’lıların Portekizce İguaçu, Arjantinlilerin İspanyolca İguazu dedikleri 275 şelale ile harika bir görsel şölen sunan İguazu Şelaleleri rotamın ilk bölümünü oluşturuyordu.

Benim için klasikleşen yeni bir yılı dili, teni, coğrafyası farklı bir ülkede karşılama arzusu geçen seneki Mısır seyahati dönüşünde daha net planlar oluşturmaya ve kesin rotalar oluşturmaya sebep oldu. Buna birde İstanbul’dan Sao Paulo’ya direkt uçuş eklenince, İguazu Milli Parkı, Brezilya, Arjantin ve gezilecek diğer bölgeler hakkında internetten bilgiler çıkarmaya başladım. Kıtaya daha önce gitmiş benim gibi sırt çantalı gezginlerden detaylı bilgiler aldım.

Beklenen gün çabuk geçti ve hayallerimin yolculuğu için sırt çantamı sırtıma takıp ülkemden kilometrelerce uzak bu kıtaya yolculuğum başladı. 15 saat sürecek olan uçak yolculuğum sırasında, 2 sene önce 2008 yılbaşında ilk yurt dışı seyahatimi gerçekleştirdiğim ‘Gökkuşağım Ülkesi Fas’ üzerinden Atlas Okyanusu’nu da geçerek ilk olarak Sao Paulo’ya ulaştım. Gezi planımda Sao Paulo’yu son günlerime bırakmıştım.

Gezimin öncelikle hedefinde İguazu Şelaleleri vardı. Bu yüzden Sao Paulo Havaalanı’na yakın bir otelde kalıp sabah ilk uçakla bölgeye geçmek vardı. İstanbul’da bıraktığım yağmur sanki bana eşlik etmişti ve Sao Paulo da yağmurlu idi. Tropikal bir bölge olduğundan her an yağmurlar yağabiliyor. Yarım saatlik bir yolculuk sonrası otele yerleştim ve Brezilya’daki ilk gecemi burada geçirdim.

 

Next:

28 Aralık’09 Pazartesi

You may also like

Post a new comment