3. Livera Kalandar Şenliği

05 Ocak of 2017 by

Her yıl Ocak ayının 13’üncü gecesini 14’üne bağlayan gece Doğu Karadeniz’de Kalandar gecesi(Rumi yılbaşı) olarak kutlanmakta. Kalandar gecesi bu yıl Maçka Kaymakamlığı ve Maçka Belediyesi’nin destekleriyle, Yazlık (Livera) Mahallesi’nde üçüncü kez düzenlenecek şenlikle kutlanacak.

Doğu Karadeniz’de gelensel olarak kutlanan ‘Kalandar’ gecesi etkinliği ülkemizde sadece Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Yazlık (Livera) Mahallesi’nde yapılmakta. Livera’nın Kalandar etkinliği ilk olarak eski Maçka Kaymakamı Alper Balcı’nın desteği ile gerçekleşmişti. Hatta Digiturk İztv Sırtçantam kuşağına belgesel olarak tanıtılması sağlandı.

kalandar

Bu yılki etkinliği Yazlık Köyü Muhtarlığı, Sümela Maçka Havacılık ve Doğa Aktiviteleri Derneği (SUMAHADA), Maçka Turizm İktisadi ve Sosyal Atılım Derneği (MATİKSAD) ile köy gençlerinin organizasyonu ile Yazlık Mahallesi Okul Binası civarında icra edecek olup 19.00’da başlayacak. Gecede, Tiyatro Kalandar Grubu’nun kurucularından Liveralı sanatçı Fırat Esmer’in yönettiği oyun sahne alacak.

kalandar-afis

Previous:

Kocayayla Geleneksel Yörük Şöleni

Next:

Kıyı ve Deniz Kuşları Okulu

You may also like

Post a new comment