3. Livera Kalandar Şenliği

05 Ocak of 2017 by

Her yıl Ocak ayının 13’üncü gecesini 14’üne bağlayan gece Doğu Karadeniz’de Kalandar gecesi(Rumi yılbaşı) olarak kutlanmakta. Kalandar gecesi bu yıl Maçka Kaymakamlığı ve Maçka Belediyesi’nin destekleriyle, Yazlık (Livera) Mahallesi’nde üçüncü kez düzenlenecek şenlikle kutlanacak.

Doğu Karadeniz’de gelensel olarak kutlanan ‘Kalandar’ gecesi etkinliği ülkemizde sadece Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Yazlık (Livera) Mahallesi’nde yapılmakta. Livera’nın Kalandar etkinliği ilk olarak eski Maçka Kaymakamı Alper Balcı’nın desteği ile gerçekleşmişti. Hatta Digiturk İztv Sırtçantam kuşağına belgesel olarak tanıtılması sağlandı.

kalandar

Bu yılki etkinliği Yazlık Köyü Muhtarlığı, Sümela Maçka Havacılık ve Doğa Aktiviteleri Derneği (SUMAHADA), Maçka Turizm İktisadi ve Sosyal Atılım Derneği (MATİKSAD) ile köy gençlerinin organizasyonu ile Yazlık Mahallesi Okul Binası civarında icra edecek olup 19.00’da başlayacak. Gecede, Tiyatro Kalandar Grubu’nun kurucularından Liveralı sanatçı Fırat Esmer’in yönettiği oyun sahne alacak.

kalandar-afis

Previous:

Kocayayla Geleneksel Yörük Şöleni

Next:

Kıyı ve Deniz Kuşları Okulu

You may also like

 • 16 Mar

  Seben Nevruz Kutlamaları

  Etkinlik

  Bolu’nun Seben İlçesi’nde geleneksel olarak kutlanan Nevruz günü, tüm gezginler tarafından görülmesi gerekli kültürel etkinliklerimizdendir. ...

 • 18 Mar

  İznik Günbatımı Şenliği

  Etkinlik

  Bu yıl birincisi düzenlenecek olan İznik Günbatımı Şenliği, Bursa Valiliği’nin hazırlamış olduğu Doğa Bursa kitabının ...

 • 05 Oca

  3. Livera Kalandar Şenliği

  Etkinlik

  Her yıl Ocak ayının 13’üncü gecesini 14’üne bağlayan gece Doğu Karadeniz’de Kalandar gecesi(Rumi yılbaşı) olarak ...

 • 13 Tem

  13.Ordu VosVos Festivali

  Etkinlik

  İlk VosVos şenliği 1995 yılında yapıldı. Ordu aşığı Enis Ayar limuzin haline getirdiği VosVos’u nedeniyle ...

Post a new comment