30 Aralık’09 Çarşamba

10 Aralık of 2010 by

İki gün süren ve beni bu kıtaya çeken doğa harikası İguazu Şelaleleri’nden artık ayrılma zamanı. Aklım halen o büyük bir coşku ve gürültüyle akan rengârenk gökkuşağının daha bir süslediği ‘Şeytan Boğazı’nda.’

Yeni yıla, 7 milyon Riolu ve buraya akın eden turistler ile birlikte girmek için yeniden Foz de İguazu Havaalanı’na hareket ediyorum. Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olan İngilizce ‘River of January’ (Ocak Irmağı) anlamına gelen Rio de Janeiro, şubat ayındaki karnavalı, devasa İsa heykelinin bulunduğu Corcovado ve plajlarıyla hep turizm konusunda talep gören yerlerden biri olmakta. Buna birde 2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği eklenince Rio daha uzun yıllar turizm konusunda adından sıkça söz ettirecektir.

Bu kente 30 derece tropik bir sıcakta yağmurlu bir akşam ulaşıyorum. Yeni yılı burada karşılamak isteyen gezginler tüm otelleri doldurmuş ve fiyatlar neredeyse üç, dört katında. Tabiî ki konaklama şartları 4 günlük paket halinde sunulmakta. Planlarımda Rio da 3 gün kalmak son 2 gün Sao Paulo’da geçirmek var ama Rio da ilk günü yağmurlu geçirince 4 gün kalmanın ancak yeteceğini anlıyorum.

Yılbaşında bu kadar talep gören bir yerin karnaval zamanında ne derece daha kalabalık olabileceğini kestiremiyorum. Genellikle şubat ayında 4 gün süren karnaval sırasında samba okullarının rengârenk kostümlü, kıvrak ve enerjik kızları ziyaretçilerine güzel anlar yaşatmakta. 1723 yılından beri geleneksel bir hal alan karnaval dünyanın en ünlü ve çekici karnavalı durumunda.

 

Previous:

29 Aralık’09 Salı

Next:

31 Aralık’09 Perşembe

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.