Akdeniz’e Dair

03 Mayıs of 2011 by

Yolun geri kalanını yürümek istiyordum. Motosikletimi sahildeki dükkânlardan birine bıraktım. Kafamı kaldırıp gri ve huzursuz gökyüzüne baktım. Kara bulutlar yağmurun habercisiydiler. Güneş çoktan bulutların arkasına saklanmıştı bile.


Yaramaz bir çocuğu anımsatan rüzgâr etrafta fır dönüyor peşine taktığı kuru yaprakları etrafa savuruyordu. Çevremdeki insanlar çoktan koşuşturmaya başlamışlardı bile. Denizin hırçın ve asi dalgaları kıyıya bağlanmış küçük balıkçı teknelerine çarparak eğleniyor gibiydiler.

Yağmurun ilk damlalarını burnumda hissettim. Sırt çantamdan küçük şemsiyemi çıkardım. Dalga sesleri giderek çoğalıyor ve büyüyordu. Balıkçı tekneleri küçükken gazete kâğıdından yaptığız gemileri andırıyordu. Neredeyse sahilde hiç kimse kalmamıştı. Yağmur giderek hızlanıyor ve yürümemi engelliyordu. Koşar adımlarla yağmurun hırçın darbelerinden korunabileceğim bir yer aramaya başladım. Önüme ilk çıkan bir restoranda girdim. Kapıdan içeriye girer girmez yağda kızaran balık kokularını duyunca ne kadar aç olduğumu hissettim. Şemsiyemi kuruması için bir köşeye bıraktım. Sırt çantamın içerisindekileri boşaltıp yanmakta olan odun sobasının yanına koydum. Sırt çantama özen göstermeliydim. O, benim evim gibiydi uzun yıllardan beri benimle birlikte her yere gitmişti, beni asla yarı yolda bırakmamıştı ve onunda şimdi bir süre dinlenmesi gerekiyordu. Yanıma genç, güler yüzlü bir garson geldi ve ne yemek istediğimi sordu. Hiç düşünmeden cevap verdim: “balık.”

Pencereden dışarıya baktım. Sanki sonsuz maviliği seyrediyormuşum gibi ürperdim. Yağmur sonunda durmuştu, deniz daha sakindi, rüzgâr ise çoktan yaramazlık yapmayı bırakmıştı. Güneş kara bulutların arasından süzülüp açığa çıktı. Yeryüzüne tekrar hükmediyordu sanki. Tabağımdaki bütün balıkları bitirip, eşyalarımı toplayıp kapıdan dışarıya çıktım. Toprağın eşsiz kokusunun bütün vücuduma dokunmasına izin verdim. Denizin tam ortasında yedi rengin hâkim olduğu çizgiye baktım: ’Gökkuşağı.’ Motosikletimi bıraktığım sahil kenarındaki dükkâna gittim. Dükkân sahiplerine teşekkür edip sonsuz ve eşsiz Akdeniz’e göz kırptım. Sanki bana karşılık verirmişçesine hızlı bir dalga kıyıya çarpıp ayaklarıma sıçradı.

Motosikletimi çalıştırıp aynasından kumda bıraktığı tekerlek izlerine baktım. Biraz hızlanıp rüzgârın yüzümü okşamasına izin verdim. Bu doğal güzelliklerin hepsi tek bir yere aitti Akdeniz’e. Burası Akdeniz’di…

Yazı: Gönül Melisa Köylüoğlu, fotoğraf: İsmail Şahinbaş

 

Previous:

Yarımca Kirazı

Next:

Çiğdem Çörek Resim Sergisi Safranbolu’da

You may also like

 • 27 Kas

  Tek Kişilik Gösteri

  Özgür Yazılar

  Genetik mirası çarçur ettik. Gene tek tip insanlar olarak kalacağız. Doğum adı verilen şu sancılı ...

 • 01 Kas

  Uçurtma

  Özgür Yazılar

  Bu yazıyı Rize’nin Pazar İlçesi’nde çektim. Pazar Uçurtma Derneği’nin duvarında bulunan yazı bana ilginç geldi. ...

 • 02 Kas

  Ovit Dağı Geçidi

  Özgür Yazılar

  Anadolu coğrafyasının birçok yerinde kış şartlarında geçit vermez kara yolları bulunuyor. Bunlardan en bilineni Kasım ...

 • 06 Nis

  Hayallerim

  Özgür Yazılar

  Küçükken hep hayal kurardım. Irmakların en büyüğün de, en uzunun da, yeşil vadilerin arasından; durmadan ...

Post a new comment