Anamur Feneri

20 Ocak of 2011 by

1911 yapımı Anamur Feneri’ne gelmeden önce fener bekçisi Hüsnü Genç ile telefonda konuşup Anamur girişinde buluştuk. Fenere doğru yol aldık. Antik kentte indikten sonra da 2 kilometrelik bir yürüyüş mesafesi ile fenere vardık. Manzara eşsizdi yine tüm fener manzaralarında olduğu gibi…

Hüsnü Genç üçüncü kuşak bekçi, 1977’den beri 23 yıldır bu işi yapıyor. 1947 doğumlu Baba Hasan Genç ikinci kuşak bekçi, 30 yıl bekçilik yapmış. Amca Gazipaşalı Ali Genç birinci kuşak bekçi.

Anamur doğumlu olan Hüsnü Genç’in 8 yaşında bir oğlu var. Karate kursuna gidiyormuş. Evlendikten sonra ailesiyle beraber 2 yıl fenerde oturmuşlar ama zor şartlardan dolayı şimdi oğlu ve eşi Ümmühan Genç ile beraber TOKİ konutlarında oturuyorlarmış.

15 mili gösteriyormuş fener. Su ve elektrik 12 yıldan beri var dedi Hüsnü genç sohbete başladığımızda. İlk zamanlar kurmalı sonra da gazlı ve tüplü imiş. 4 zamanlı bir fener olduğunu söyledi. Gemilerin viraj alamayarak aşırı rüzgarlı havalarda karaya vurdukları olurmuş. O yüzden eski adı Rüzgârlı Burun imiş.

Yiyecek – içeceklerini sırtlarında taşırlarmış, en büyük sorunları YALNIZLIK-mış…

Komşu yok, yol yok, elektrik – su yok. Hasta olunca inmek çok sorun olurmuş. Liseyi Anamur Lisesinde okumuş, oyunsuz bir çocukluk geçirdiğini söyledi Bekçi Hüsnü, hüzünlendim. Oyuncak yok, TV yok sadece radyo vardı diyor ses olarak bir de rüzgârın uğultusu.

Hüsnü Genç 3 kardeş imiş, iki ablası varmış. Ablalarına yalvarırmış oynamak için, naz yaparlarmış almazlarmış oyunlarına.

Şimdi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü onlarla ilgileniyor, eksiklerini temin ediyormuş. Mersin’den başteknisyen uğruyormuş, 5 yıldır Mersin’e bağlı ondan önce Antalya’ya bağlıymış fener. Bir saatlik mesafede olan Aydıncık Feneri’nin bakımı da bekçi Hüsnü’ye aitmiş. Ayda bir bakımlarını yapıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne rapor veriyormuş.

Nefis manzaraya karşı bol bol fotoğraf çekip vedalaşarak oradan ayrıldım. Dışı seni yakar içi beni misali, dışarıdan nefis bir manzaraya karşı ne güzel yaşanır burada diye geçiriyorsunuz içinizden ama içinde yaşamaya kalktığınızda yalnızlık vuruyor rüzgârla beraber yüzünüze ve yine içiniz burkularak vedalaşıyorsunuz karanlığın sessiz tanıklarından biriyle daha…

Previous:

Alanya Feneri

Next:

Bodrum Haremtan Turgutreis Feneri

You may also like

Post a new comment