Artvin Bizim Döner Salonu

17 Mayıs of 2011 by

Yolunuz Artvin’e düşerse uğramadan geçilmemesi gereken bir liman da Bizim Döner Salonu. Şehir merkezinde bulunan bu dükkân biraz da gönül dostlarının mekânı. Artvin’de kaldığım günlerde gün her gün uğradım. Sahibi Ferhan Bey son derece kibar, dost canlısı ve mesleğine âşık biri.

Dükkân 1958 senesinde Feran Bey’in babası Çavuş lakaplı Selahattin Bey tarafından açılmış. Selahattin Çavuş rahmetli olunca bayrak babadan oğula geçmiş. Ferhan Bey bu meslekte oluşunu ve ilk günkü heyecanıyla sürdümesini babasından öğrendiklerine ve ahilik geleneğine borçlu olduğunu söylüyor.

Burasının döner ve köftesinin yanı sıra içecekleri de çok meşhur. Eylül ayından Aralık sonuna kadar olan dönemde ‘yabani nar’dan elde edilen ‘nar suyu’ ile ayran çeşitleri meşhur. ‘Düz Yörük’, ‘yayık’ ve ‘darbeli’ isimleri verilmiş ayranlar lezzete lezzet katıyor nitelikte.

Ferhan Beken Bey’le sohbetler sırasında şu sözleri ön plana çıkıyor.

“Net olarak, insana, doğaya, tüm canlı organizmalara ve ekosisteme saygıdan yola çıkarak, emek ederek yapılan işler her manada olumluluğa katılan sevgi değeriyle mükemmelliği sağlar. Biz çalışma anlayışı olarak bu konuyu felsefe edinmişizdir.”

Atalarımız “Her yerin soğan doğraması ayrıdır” demiş. Her yerde döner var ama Artvin’in döneri bir başka.

      

Adres: İnönü Caddesi, Artvin. Tel: 0 (466) 212 15 51

Previous:

Gaziantep Burç Ocakbaşı

Next:

Sabırtaşı İçli Köfte

You may also like

    Post a new comment