Batum Botanik Bahçesi

18 Kasım of 2013 by

batum

Son zamanlarda, ülkemizde Karadeniz ve Doğu Karadeniz turları büyük ilgi görmekte. Şayet böyle bir tura katılırsanız Batum Botanik Bahçesi’ni muhakkak görmenizi tavsiye ederim.

batum botanik parki cicek

 

Botanik bahçesi Gürcistan’ın özerk cumhuriyetinden Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunuyor. Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki Batum Botanik Bahçesi (Batumi Botanical Garden), Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi Bölgesi’nde yer alıyor. 108,7 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük botanik parkları arasında geçiyor.

batum botanik parki harita

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre bu park şöyle oluşmuş. Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862 – 1914), bahçenin geliştirilmesine asıl rolü yapmış. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla temasa geçerek bilgiler ve tohumlar almış. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapılmış.

batum botanik parki akulu araba

Düzenlemesinde Krasnov’a Fransız D’Alphonse ve Gürcü Iason Gordeziani yardımcı oldukları bahçede Krasnov’un planları uygulanmış. Parka yüksekçe bir kısımdan girdiğinizde İçerisinde 5 binden fazla bitki türü barındıran Batum Botanik Bahçesi, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor.

batum botanik parki agaclar

1.200 gül türünün yer aldığı parkta 2 bin üzerinde ağaç ve odunsu bitkiler bulunuyor. Nefis çiçek, bitki, ağaç ve orman kokuları arasında yürürken, birden bire altınızda Karadeniz kıyısındaki Batum Plajı’nı görüyorsunuz. Bu beni çok etkilemişti.

Alan çok büyük olduğundan isterseniz parkı akülü arabalar ile gezme şansınızda var. Parkın yerleşim planı ile içerisindeki ağaçları ve bitkileri tanıtım levhalar çok iyi hazırlanmış, İnşallah bu güzel parklar bizde de olur. Darısı ülkemizin başına diyorum.

Yazı ve fotoğraflar: Hasan Ören

 

Previous:

İshakpaşa Sarayı

Next:

Gündüz Gözüyle Batum

You may also like

 • 23 Eyl

  Sabahattin Ali’nin ‘Çirkince’si

  Gezi

  Güzel memlekettir İzmir. İzmirliyim diye demiyorum ama güzeldir işte. Elini atsan, yüreğini koysan her yolu ...

 • 01 Oca

  Hasankeyf

  Gezi

  Batman’a bağlı olan, iki yakasını Dicle Nehri’nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. Bölge halkı Kürt’tür. 1975 ...

 • 18 Kas

  Batum Botanik Bahçesi

  Gezi

  Son zamanlarda, ülkemizde Karadeniz ve Doğu Karadeniz turları büyük ilgi görmekte. Şayet böyle bir tura ...

 • 28 Ara

  Küre’de Kaybolmak

  Gezi

  Emektar haritamı alıp arabaya atlıyorum, bugüne kadar sadece fotoğraflarda gördüğüm Küre Dağları beni çağırıyor. Bu ...

Post a new comment