Ben nasıl büyük adam olacağım?

27 Kasım of 2010 by

Bugün kime dokunsam bir anlamsızlıktır gidiyor, herkesin üzerine anlamsızlık bulutları çöreklenmiş… Yağmurlar bu defa yok edici her damla anlamını yitirtiyor oysa bulutlar güzeldir. Bulutlar gökyüzünün süsleridir, gökyüzünün resmidir. Yağmurlar güzeldir, bulutların dansıdır.

21. yüzyıl dünyası ne acımasız, elimizi kolumuzu bağlar durur zavallı bizler mi ama ya sonraki yüzyıllarda yaşayanlar onlar nasıl büyük adam olacak. Büyümüş doğuyor her geçen gün çocuklar ve biz büyüdükçe kirleniyor dünya. Ne yapmalıyız küsüp hayatı ucuzundan yaşayıp sürümden mi kazanmalıyız? İnsanlar kötü, etraf berbat; işsizlik, güçsüzlük, parasızlık, ahlaksızlık.

Ama öyle böyle değil tepeden tırnağa ahlaksızlık, yalan dünyanın cennet köşelerine yerleşen ifadesizlikler! Ne yapacağız? Sahneyi seyredip kalkıp gidecek miyiz? Sahneyi izlerken de, biz sahnedeyken üstelik. Ha o zaman oynayacağız yani, kuralına göre… Aşka inanmayacağız, sevgiyi bilmeyeceğiz, gurursuz olacağız vs vs…

Tanrısız dille konuşan bu yüzyıllarda vicdanı bilmeyeceğiz. Hiç doğmamak olsaydı, kaygılarımız da olmazdı ama var olmuşuz bir kere, varız biz. Biz iyi insanlarız. Hatalar yapabilen ve hatalarını bilebilen güzel insanlarız, vicdanımıza kulak veren özeleştiride sınır tanımayan sevebilme yetisiyle donatılmış insanları.
Evet, hayatımda aksilikler var, bazen diyorum ki belki de yaşamamalıyım; ben ne köy olabildim ne kasaba olabildim, ben nasıl büyük adam olacağım? Ama ben kendim olabildim, ben ben olabildim ve bu evrendeki hayatımın temelidir. Ben, ben olamasam zaten olamam ki… Benci ya da bencil değil kendi olabilmeli insan ve tanıdığım nadir güzel insanlara bulutlar gülümsüyor.
Bedenlerimizde yüreğimiz gibi bir sihir varken, bizler büyürken kirlenen dünyanın çamuru sıçrasa ne kadarı ruhumuza ilişir ki? Kir tutmaz ki yürekler. Her şey güzel olmalı belki bugün belki yarın belki birkaç zaman daha vardır ama her şey güzel olmalı…

 

Next:

Bir incir ağacı, bir koca orman; derenin sesi, kalbin atışı… Bir Şeftali, bin Şeftali

You may also like

Post a new comment