Boğazova’da Duran Zaman

05 Kasım of 2014 by

bogazova-9

Boğazova, Uludağ’ın doğusunda, Uludağ’ı Allıkayalar’dan ayıran bir geçitte bulunuyor. Yakın zamana kadar bir yayla yerleşkesi iken, şimdilerde ise şehirden kaçan insanların az da olsa kaçtıkları, konakladıkları bir köy olmuş.

bogazova-8

Burada birkaç tane balık lokantası ve bir de bakkal bulunuyor. Benim favorim yer Balıkçı Mustafa. Mustafa Abi ile çok farklı bir hukukumuz var, abi – kardeş gibiyiz adeta.

bogazova-7

Boğazova, aslında her mevsim güzel ama sonbahar sanki bir başka güzel. Bir yanda Uludağ, diğer yanda Allıkayalar. Yolu güneye doğru takip edip tırmanırsak, yol bizi Keles Kocayayla’ya çıkarıyor. Kuzeye doğru inişe geçersek; İnegöl’e varırız.

bogazova-4

Arada bir yer Boğazova, ulu gürgen ağaçlarına çam ağaçlarının eşlik ettiği bir yer. Ortasından geçen derede hala kırmızı benekli alabalıkların bulunduğu, ormanında ayıların cirit attığı, çiçek ve mantar diyarı adeta. Yaban yaşamı, hala tüm orijinalliği ile kendini muhafaza ediyor burada.

bogazova-3

Yeşil yaprakların sarıya, kızıla döndüğü bir zamanda, sislerin İnegöl’den Uludağ’ın eteklerine doğru yükseldiği bir anda bulunma şansına sahip oldum. Ormanda fotoğrafını çekmek için mantar ararken, bir an karşımıza yaban hayatının bir üyesi çıkma ihtimalinden hiç ürkmeden, belki bir fotoğraf alabiliriz ümidi ile gezdim.

bogazova

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Sonbahar, Yaprak ve Ölüm

Next:

Tırnik Geçidi

You may also like

 • 14 Şub

  Aşk

  Özgür Yazılar

  Kendimi gecenin en karanlık anında yapayalnız ve ıssız sokaklarda yürümeye mahkûm etmiştim. Gecenin soğuk rüzgârı ...

 • 13 Eyl

  Kars – Iğdır Yolu

  Özgür Yazılar

  Yaz mevsiminin bitişi ile bir telaş başlar Doğu’da. Güz sona ermeden beslenen hayvanların yiyecekleri temin ...

 • 18 Şub

  2. Küçükkuyu Zeytin Şenliği başlıyor!

  Özgür Yazılar

  Afrodit’in Hermes’le aşk yaşadığı, Paris’in Helena’ya aşkını sunduğu, Tanrı Zeus’un Hera’yı gördüğü, Mitoloji tanrılarının balaylarını ...

 • 23 Haz

  Su

  Özgür Yazılar

  Hani, vatan hasreti ile yanıp tutuşan bir gurbetçi memleketine yıllar sonra ayak basar ya, Hani, ...

Post a new comment