Bugün Oyun Oynayasım Var… Hadi Hep Beraber Oynayalım…

29 Haziran of 2011 by

Bugün oyun oynamak istiyorum… Hadi eve bi sürü insan çağıralım, güzel yemekler yapalım, müzik dinleyelim, sohbet edelim dedim. Evi bir güzel temizledim, alışverişleri yaptım, çayı demledim. Herkes yavaş yavaş akmaya başladı eve doğru.

Sohbet, gırgır, şamata derken oyun vakti geldi. Oyunu biz biliyoruz, kuralları ara sıra güncelediğimiz oluyor ama sizler için üstünden kısaca geçiyorum. Yanınızda mutlaka kalın bir İngilizce sözlük olması gerekiyor, onun dışında insan sayısı kadar kâğıt ve kalem ve skoru tutan bir görevli seçiyoruz.

Oyunun ilk turu şöyle, oyun kurucusu eline kalın sözlüğü alıyor hiç kimsenin bilmediğini düşündüğü bir İngilizce kelime seçiyor ve onu yüksek sesle okuyor. Diğerleri kendi isimlerini taşıyan kâğıtlara bu İngilizce kelimenin Türkçe karşılığının ne olabileceğini yazıyor ve oyun kurucusuna kâğıdı geçiyor. Tüm kâğıtlar toplandıktan sonra oyun kurucu yüksek sesle kelimenin gerçek anlamını ve diğerlerinin tahmin ettiği olası anlamları  okuyor. Ve oyunun son etabı başlıyor. Herkes sırasıyla kelimenin gerçek anlamını ve kimin ne demiş olabileceğini tahmin ediyor. Gerçek anlamı bulmak iki sayı, kimin ne dediğini bulmak bir sayı. Her el yeni biri oyun  kurucu oluyor.

Müzik sesleri, tazelenen çaylar ve kahkahalar arasında bütün gece çabucak geçiveriyor. Herkes birbirini biraz daha iyi tanıyarak ve yaratıcılığını geliştirerek ayrılıyor evden. Bir dahakine kadar diyerek…

Şimdi bende sizlerle bu oyunu oynamak istiyorum. Bir İngilizce kelime seçeceğim ve onun gerçek anlamını ve benim yaratıcı uydurmamı okuyup hangisinin gerçek anlamı olduğunu bulacaksınız. Sözlüğe bakmak yok ama. Söz verin. Haaaaahahah… İyi eğlenceler,

Sözcük; iconoclasm: Olası anlamları; yerleşmiş geleneklere karşı çıkma işlediğiniz suçu başkasının üzerine atma.

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Seslerden Oluşan Bir Hikâye…

Next:

Ruhsal Arayışlarımın Peşinde Konya’da

You may also like

Post a new comment