Çanakkale’nin Son Su Kemeri

17 Haziran of 2013 by

Su, insanoğlunun en temel gereksinimidir. İnsanoğlu suyu en uygun koşullarda kullanacağı şekilde şehrine ve evine taşımıştır. Yüzyıllar önce su kemerleri ile şehirlere ve evlere taşınan su, geçen süre zarfında gelişen teknolojiye uygun olarak şehirlere ve evlere veriliyor.

Su kemerleri günümüzde tarihi bir eser niteliği taşımaktadır. Ülkemizde en bilinen su kemeri İstanbul’da bulunan Bozdoğan Su Kemeri’dir. Günümüze kadar ayakta kalan su kemerlerinden bir tanesi Çanakkale’de bulunan Kemerdere’dir.

Antik Truva zamanında Truva’ya Kazdağları’ndan su getirmek amacıyla yapıldığı tahmin edilen Kemerdere’nin günümüzde kadar ayakta kalan kısmı doğaseverlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan bir tanesi olmuştur.

Çanakkale’ye bağlı Civler Köyü’nde adını verdiği Kemerdere Mahallesi’nde bulunan su kemeri yemyeşil ormanı ve sahip olduğu küçük göledi ile mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Yazı ve fotoğraflar: Fehmi Şenyiğit 

Previous:

Cittaslow Gökçeada

Next:

Moher Falezleri (Cliffs of Moher) İrlanda

You may also like

 • 26 Eki

  Su Üzerindeki Kasaba: Xitang

  Gezi

  Çin’deki şimdiki rotamız; Xitang Kasabası. Kasaba, Çin’in Zhejiang Eyaleti’ne bağlı otantikliğini ve tarihi dokusunu koruyan, ...

 • 17 Haz

  Çanakkale’nin Son Su Kemeri

  Gezi

  Su, insanoğlunun en temel gereksinimidir. İnsanoğlu suyu en uygun koşullarda kullanacağı şekilde şehrine ve evine ...

 • 12 Ara

  Kelebekler Vadisi

  Gezi

  Kelebekler Vadisi’nin özgün coğrafi yapısı, her ne kadar gezginlerin ilgisini çekse de, bilim çevrelerinin, özellikle ...

 • 26 Ara

  Abant Tabiat Parkı

  Gezi

  Bazı coğrafyalar bazı mevsimlerde güzel olur. Ama Abant Gölü ve çevresi her mevsim güzeldir benim ...

Post a new comment