Çerkes Kültürü, Kocaeli Uzuntarla’da Yaşatılıyor

24 Aralık of 2010 by

Uzuntarla’da Çerkes kültürünü yaşayan ve yaşatmak isteyen bayanlar bir araya gelerek emeklerini ve becerilerini birleştiriyorlar. Geçtiğimiz yıl Uzuntarla KO-MEK’te, Türk Mutfağı Kursu’nda eğitim alan Uzuntarla’lı bayanlar, kurs bittikten sonra da birlikteliklerini devam ettiriyorlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, KO-MEK Genel Koordinatör Yardımcıları ve KO-MEK Kurs Merkezi yöneticileri, eski KO-MEK kursiyerleri tarafından oluşturulan, Uzuntarla Merkez mahallesindeki Çerkes mutfağında bir araya geldiler. Bütün köy halkının desteği ile imece usulü yapılan çalışma ile oluşturulan mutfak ve fırın misafirlerin beğenisine sunuldu.

İmece usulü fırın yaptılar

Oluşturulan Çerkes Mutfağı hakkında bilgi veren Mesude Çetinbaş,  şunları söyledi: “Bizler KO-MEK sayesinde bir araya geldik. Çok farklı kültürlere ait yemek çeşitlerini öğrendik. Uzuntarla kuruluşu itibariyle Kafkasya göçmeni Çerkeslerin kurduğu bir köydür. Zamanla Çerkes kültürü ile birlikte yemek kültürünün de yok olmaya başladığını gördük. İşe buradan başladık. İçinde bulunduğumuz yer metruk ve kullanılmayan bir bina idi. El birliği ile burayı gördüğünüz hale getirdik. İmece ile gördüğünüz fırını yaptık. Bu işi yaparken çok geniş bir kesimden destek gördük. Bu binada çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Cuma okumaları, sohbetlerin yanı sıra, düğün ya da cenaze sırasında da yemek çıkarıyoruz.”

Haluj’un farklı lezzetleri sunuldu

Atıl durumda bulunan bir yeri faaliyete geçirdiklerini ifade eden Mesude Çetinbaş, Çerkes Mutfağı’nın önüne, halkın katkıları ile güzel bir fırın inşa ettiklerini belirttikten sonra “Biz bu fırını imece usulü çalıştırıyoruz. Mahallemize yakın market olmadığı için, biz metruk bulunan bu alanı değerlendirerek, hafta da üç gün burada doğal un ile ekmeğimizi yaparak mahallemizde paylaşıyoruz. Bizler Çerkes kültürünü yaşamaya çalışıyor ve gençlere de bunları aktarmaya çalışıyoruz” dedi. İkram menüsü hakkında da bilgi veren Çetinbaş, “Bu gün misafirlerimize, Çerkes Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan, Haluj adı verilen böreğin üç farklı versiyonunu ikram ettik. İçine Çerkes peyniri konarak yağda pişirilen Haluj, yine içine Çerkes peyniri, nane, soğan konularak fırında pişirilen Haku Haluj, son olarak yine aynı malzemelerle suda pişirilen Psıjö Haluj sunduk” dedi.

İdareciler ikramlardan memnun kaldı

Davete katılan KO-MEK idarecileri ikramlardan çok memnun kaldılar. Uzuntarlalı bayanlardan bu böreklerin yapılışı hakkında bilgi alan bazı yöneticiler, buraya tekrar gelme arzularını ifade ettiler. Çerkes Mutfağı’nı yöneten bayanlar, Kafkas Mutfağı’nın zengin bir mutfak olduğunu ifade ederek, Çerkes tavuğu başta olmak üzere, ileride diğer menülerle de yeni bir davette bir araya gelinebileceğini ifade ettiler. Kış ortasında güzel bir havada gerçekleşen davet, çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Previous:

Dünya Gençleri Irkçılık ve Ayrımcılığa Kocaeli’de Dikkat Çektiler

Next:

Sokak Hayvanlarına Mama Müjdesi

You may also like

Post a new comment