Çölde Bir Deniz

11 Mart of 2011 by

12 Ocak 2009, Amman.

Dead Sea – Ölü Deniz – Amman’dan bir saat mesafede Jordan Valley’de. Bir yere kadar otobüs gidiyor, o noktadan sonra taksiyle gitmek mümkün. Otobüsten indiğim yerde in cin top oynuyor, hemen karşıda bir yerleşim olduğu gözüme çarpıyor, ardından rengârenk giyinmiş Çingeneleri görüyorum.

Derken bir taksi aramak üzere bakınmaya başladım, tam taksici ile konuşurken yanıma biri yaklaştı. Paris’ten Romein adında bir üniversite öğrencisi imiş. Tanıştık, birlikte hareket ettik. Taksi ücretini paylaştığımız için sevindim doğrusu. Oraya ulaşınca taksicinin bizi götürdüğü yerde denizi görmek için 12.000 J.D. giriş ücreti alındığını öğrendik. Bu ücreti ödemeyi kabul etmeyip yürüyerek sahile inip bir güzel bedava yüzdük. Birbirimize bakıp ‘akıllı turistler’ deyip gülüştük.

Su çok tuzlu. Bu nedenle içinde hiçbir canlının yaşamadığı bir deniz bu. Ancak mineraller açısından zengin olduğunu ve cilde iyi geldiğini, ancak içinde çok fazla durulmaması gerektiğini biliyorum. Sedefime iyi geleceğini umarak suya dalıyorum. Gözlerle temasından kaçınmak, suyu yutmamak ve ardından kesinlikle duş almak öneriler arasında. Tabii dalgalardan su yutmamak pek mümkün değil. Neyse ki deniz gözlüğüm yanımda, gözler emniyette. Suda yüzmek, kulaç atmak çok zor. Hareket kabiliyeti sınırlı, içeri doğru bakıyorum, zemin bembeyaz tuz. Kıyıda öbek öbek tuzlar toplanmış. Ama su çok ılık.

Ölü Deniz’den sonra Romein ‘Main’ diye bir yerde bir hamam olduğunu ve yerden çıkan sıcak suyun – kaplıca – sağlığa çok iyi geldiğini söylüyor. Gidelim diyorum. Bir noktadan sonra ne otobüs ne taksi var. Otostop yapıyoruz. Bir kamyon şoförü duruyor. Ücret karşılığı bizi bırakacağını söylüyor söylemesine de bıraktığı yerden daha 10 km yol varmış meğer. Yürüyoruz çaresiz. İn cin top oynuyor. Yoldan geçen bir aracı durdurup bizi bırakması için rica ediyoruz. Söz konusu yere 1 km kala iniyoruz. Yürümeye devam. Yere ulaşıyoruz ulaşmasına ama giriş ücreti 10.000 J.D. ve saat 15.30. Orada kalmak gibi bir şansımız yok, geri dönmek için de sınırlı zamanımız var. Tüm bu nedenlerden dolayı geri dönmek zorunda kaldık. Ertesi gün yine gidilir ama Romein Suriye’ye geçiyor, orası yalnız gidebileceğim bir yer de değil. Taksiyle gitmek de çok pahalıya mal olacak bir taraftan da aklım kaldı; ikilemdeyim…

Yarına Allah kerim…

Previous:

Ürdün’den Selam

Next:

Petra Vadi Musa

You may also like

Post a new comment