Dedekülahı Kızartması / Pazaryeri

21 Ekim of 2015 by

Ahi Dağı’nın belgeselini hazırlarken sevgili dostum Fatih Kınık, çekmiş olduğumuz kimi mantarları toplamış olduğunu gördüm. ‘Kimini topluyor, kimine bakmıyorsun bile’ dediğimde, ‘abi bugünkü öğlen yemeğinin aşçısı benim’ demişti. Ve eklemişti; ‘mantar, etten lezzetlidir, iyi pişirilirse.’

fatih kinik

Tam olarak ne dediğini ‘Dedekülahı kızartmasını’ yiyince anladım. Mantarlarla yemek yaparken ilk önce mantarları çok iyi bilmek ve tanımak gerekli. Mantar çok lezzetli bir besin ama pek çoğu da zehirli.

dedekulahi mantari

Dedekülahı kızartması için yapılacak ilk iş; mantarlar kirli ise işi abartmadan yıkamak gerekli. Daha sonra yumuşaması için haşlanıyor. Haşlanan mantarlar kızartma yapılmadan önce unlanıyor (Mısır unu da, buğday unu da olabilir). Ve ardından mısır özü yağında kızartılıyor.

dedekulahi kizartmasi

Fatih Kınık’ın tarifi bu şekilde. Pazaryeri’nde bize bu yemek imkânı veren ve var olan diğer mantarlarımıza el koyan Nur Kasap Mesut Bey’e teşekkür ederiz. Bu arada, Ahı Dağı, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerini birbirinden ayıran bir kütle. Bilecik ile Bursa illeri arasında çok farklı bir iklimi var.

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

Previous:

Nur Kasap / Pazaryeri

Next:

Domates Mantarı Kızartması / Pazaryeri

You may also like

Post a new comment