Derin Dalış Sonunda Beklenmeyen Fırtına!!!

03 Ekim of 2011 by

2 Eylül 2011

Bu gün sevgili hocalarımız bize derin dalış yaptıracaklar. Suyun altında bizden teknede bize gösterdikleri camadan denizci düğümünü 35 metre derinlikte yapmamızı istiyorlar. Yavaş yavaş aşağıya inerken sürekli dalış bilgisayarıma bakıyorum 30 metrelere geldiğimizde acaba basınçtan dolayı neler yaşayacağız diye düşünürken 35 metreye iniyoruz. 

Bizim bu derinlikte azotun bünyemizdeki narkoz etkisini ölçecekler. Önce ben sonra Cafer ve en son Ali’de düğümü yapıp veriyoruz. Cüneyt Hoca teker teker bizimle tokalaşıyor sonunda Advanced oldunuz diyor.

Dalışı bitirdiğimizde, kendimizi fırtınanın ortasında buluyoruz. Hint Okyanusu’nda, fırtınada ve köpek balıkları altımızda!!!! Cüneyt Hoca sakin olmamızı birbirimizden ayrılmamız gerektiğini ve el ele tutuşmamızı söylüyor. Sis oldukça fazla, göz gözü görmüyor, dolu şeklinde yağmur fırtınayı daha da etkili kılıyor.  Teknenin bizi bulması lazım!!!  Şamandıralar açılıyor,  düdükler çalınıyor ve nihayet bizi görüyorlar ama bu havada tekneye yüzmek çok zor. Tekneye yaklaştığımızda kuvvetli bir akıntı bizi teknenin baş tarafına fırlatıyor, halatlar atılıyor tutmaya çalışıyoruz son bir gayretle halata tutunarak kendimizi çekmeğe çalışıyoruz. Sonunda hepimiz teknenin üzerindeyiz. Cüneyt Hoca diğer grubun tekneye gelip gelmediğini soruyor ve üzerindekileri çıkarır çıkarmaz teknenin en tepesine çıkıyor endişeli gözlerle etrafına bakınmaya başlıyor. Yaklaşık on dakika sonrada onlarda geliyor. Hepimiz büyük bir OHHH çekiyoruz. Kazasız belasız bugünü atlattığımız için.

Böyle bir macerayı yasadığımız için aynı zamanda çok mutluyduk. Cafer’in deyimiyle de Advanced plus olmayı hak etmiştik.

Maceralı bir günün sonunda Male’ye pazar alış verişine gidiyoruz. Pazaryeri oldukça kalabalık ve çok renkli tropikal meyvelerle dolu. Hindistan cevizi, ananas ve muz ön planda olanlar.  İkram edilen Hindistan cevizlerini içtikten sonra balık pazarına doğru yöneliyoruz.

Balıkçılık bu ülke için en önemli geçim kaynağı aynı zamanda halkın ana mesleği gibi. Balıkhanede önce pazarlıklar yapılıyor, balıkçılardan alınan balıklar tartılıyor sonra kesilip ve balık konserve fabrikası için hazır hale getiriliyor. Dalış için kullandığımız tekneleri balık tutmak içinde kullanıyorlar. Halk akşamları iş çıkışı balıkhanenin sahilinde toplanıp balık tutuyor. Balıkhanede temizlenen ve kesilen balıkların artıkları bu sahilden denize atılıyor. Denizdeki balıklar atılan artıklara koşuşturuyor. Sahildeki insanlar da bu balıkları tutmaya çalışıyor. Sahile gelen balıklar bizim sualtında derinlerde gördüğümüz muhteşem renkli balıklar, insanlar bu balıkları yemek için tutuyorlar, dünyanın bir ucundan bu balıkları görmeğe gelen turistler bunu manzarayı görünce oldukça çok şaşırıyorlar.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Previous:

Maldivler’de Köpek Balıklarıyla Gece Dalışı

Next:

Ayrılık Vakti

You may also like

Post a new comment