Doğa ve Sanatla Gelen Şifa

02 Aralık of 2010 by

İnsanlık artık kesin bir seçim yapmak zorunda. Tek boyutlu insanı yaşadık ve tükettik. Artık daha zengin olmak zorundayız. 3 boyutlu olmamız gerekiyor. Bu boyutlar bilinç – sevgi – yaratıcılık.

Bilinç:  varoluştur.

Sevgi, şefkat: hissetmek.

Yaratıcılık: eylem.

Hepsini bir arada olmak zorundayız. Tek boyutlu insan güzel bir dünya yaratamadı. Birkaç üç boyutlu insan yaşadı ama yetmedi. Tüm insanoğlunun bilincini yükseltemedi.

Tek boyutluysak çok yüksek bir zirve olabiliriz ancak bu sadece bir noktadır. Oysa insanoğlu artık arda arda zirvelerden oluşan sıradağlar olmalı.

Neden bu gün bu durumda insanoğlu?

Çünkü insanoğlu doğadan uzaklaştı. Artık insanoğlu doğayla uyum içinde yaşamıyor. Bütünden koptu. Evren canlıdır, büyük bir enerjidir.  Canlı cansız her şey bu bütünün bir parçasıdır. İnsan ne zaman doğayla aynı frekansta olursa, gevşer, farkındalığı artar ve yaratıcı olur. 

Bir ağacın altında oturup, yaprakları, çimenleri, akan bir suyu seyreder ve onun içinde kaybolur o anda daha önce hiç mırıldanmadığı bir şarkı mırıldanır, o an da çıkmıştır o şarkı ya da oturduğu yerde dans eder gibi kımıldar bedeni. Bu süre ilerledikçe daha önce görmediklerini, duymadıklarını, hissetmediklerini hissetmeye başlar. Doğayla aynı frekansta soluk almaya başlar. Ve bu büyük bir heyecan, coşku ve beraberinde büyük bir mutluluk. Mutluluk hormonunun ve olumlu düşünmenin, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirdiği artık ispatlanmış bilimsel bir gerçektir.

Bugün turizm adı altında beton gecekondular, yapılıyor. İnsanlar toplama kampına sokuluyor adeta. Ve nerede başka yere parası yetmeyen varsa ülkemize toplanıyor. Kâr etmek bir yana çok büyük zarar görüyor ülkemiz. Kullanılan deterjan, kimyasallar, su, kirletilen deniz hiç hesaba katılmıyor.

Doğayı yok ederek yapılan bu faaliyetlere ancak katliam denir. Kanunlar, doğa hiçe sayılarak turizm olmaz, olmamalı.

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Yavaş Tatil (Mışıl mışıl tatil zamanı)

Next:

Buzlu Cam

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.