Dünya Gençleri Irkçılık ve Ayrımcılığa Kocaeli’de Dikkat Çektiler

12 Aralık of 2010 by

Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele konulu gençlik projesi için Kocaeli’ne 5 farklı ülkeden gelen gençler, ön yargılarını yıkarak ülkelerine döndüler. ‘Gençliğin Gelecek Arayışı’ adlı gençlik semineri projesi kapsamında Kocaeli’ne gelen misafirler ülkelerine döndü. Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için toplantılara katılan gençler, Kocaeli’nin tarihi ve turistik mekânlarını da gezdi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programları kapsamında gerçekleştirilmekte olan Eylem 3.1.b ‘Gençliğin Gelecek Arayışı’ (Future Search of Youth) adlı Kocaeli’ne gelen gençler ziyaretlerinin ilk gününde Kocaeli halkı ile kaynaştı. ‘Simit’, ‘Kebap’ ve ‘Baklava’ adlarıyla 3 gruba ayrılan gençler, kentte dağılarak grup adlarıyla eşleşen dükkânlara gittiler. Türkçe konuşamayan ve hiçbir yardım almayan gençler, kendi dillerinde isteklerini anlatıp sipariş verdiler. Misafirperver Kocaeli halkının ikramını tadan gençler, farklı bir ülkede dertlerini kendi dillerinde anlatabildiklerini ispatlamak için de yiyeceklerden bir parça aldılar.

İkinci gün ise ülkeler gruplara ayrılarak her ülke toplumunun diğer ülke hakkında olumlu ve olumsuz düşünceleri gündeme getirildi. Ülkelerin birbirileri hakkındaki ön yargılarını da görme fırsatı sunan simülasyon, projeye katılan gençlerin birçok ön yargısının da yıkılmasını sağladı. Daha sonra Kocaeli’ni gezen gençler, Sekapark, Mevlevi Evi, Thököly İmre Evi, Etnografya Müzesi ve Saat Kulesi’nde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Gençler programlarının üçüncü gününde de proje çalışmalarına devam ederken kent yönetimiyle de bir araya geldi. İlk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ı ziyaret eden gençler daha sonra Kent Konseyi yöneticileriyle buluştu.

Dördüncü gün karma gruplara ayrılarak ‘Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadelede Etkili Olabilecek Yöntemler’ konulu takım çalışması yapan gençler, daha sonra yaptıkları çalışmanın sunumunu yaptılar. Son gün yapılan sunum ve çalışmalar hakkında değerlendirmeler yapan gençler, yeni projeler konusunda da fikir alış verişinde bulundu. Bir sonraki projenin yapılması için çalışmalar başlatılırken Yunanistanlı gençler, projenin ev sahipliğini yapabileceklerini söylediler.

Kocaeli’nde 5 günlük bir faaliyet programını kapsayan projeye Azerbaycan, İsrail, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere 5 ülkeden 6 organizasyon katılım sağladı. Ortak organizasyonların her birinden 3 gençlik çalışanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden 4 gençlik çalışanı projede katılımcı olarak yer alıyor.

Previous:

Kocaeli’de 15 Köy Daha Fırına Kavuşacak

Next:

Çerkes Kültürü, Kocaeli Uzuntarla’da Yaşatılıyor

You may also like

Post a new comment