Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet İstiyoruz

28 Ocak of 2011 by

Çarşamba gün (26 Ocak 20011), Fethiye’de bir mahkemeyi izlemeye gittik. Dört yıl önce, Fethiye – Gebeler Kaplıcası’nda 8 erkeğin, bir kadına tecavüz etmesinden dolayı görülen bir mahkemeydi. Kadın tek başına dört yıldır savaşıyor, bir sonuç alamıyordu. Olayın olduğu zamanlarda, Savcı Mehmet Bayram davayı reddetmiş, delilleri toplamamıştı.

Bunun üzerine kadın, AİHM’e (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) başvurmuştu. Bu yıl dava tekrar açıldı. Şu anda tutuklu kimse yok. Kadının elinde raporu olduğu halde, davanın neden reddedildiğine şaşmamak elde değil. Öte yandan bir ülkenin başbakanı ‘Başı açık kadın, perdesiz ev gibidir. Perdesiz ev ise, ya kiralıktır, ya da satılık’ diyorsa, neden şaşırıyoruz ki?

Kadınlar, anladılar ki, kadını ancak yine kadın kurtaracak. Kadınlar dayanışma içinde olursa, güçlü olabilecek. Yurdun dört bir yanından toplanan kadınlar kocaman bir dev oldu. Ankara, İstanbul, İzmit, İzmir, Antalya, Muğla’dan gelen iki yüz elli kadın, Fethiye Adliyesi’nin önünde toplandı. Saat on dört sıralarında başlayan protesto, saat on sekize dek sürdü. Kadınlar hiç durmadan slogan atarak, konuşmalar yaparak, oradan hiç ayrılmadılar. Susamadan, acıkmadan, yorulmadan beklediler. Hemcinslerine destek olmaktan ancak kıvanç duydular. Kalabalığı gören Fethiyeliler de gelip katıldılar. Biber gazını hazır elinde tutan polisler ise kullanamadan beklediler. Kadın polisler, gözleriyle destek verdi. Biliyorsunuz kadın gözleriyle sadece ev süpüremez. Kadınlar anladılar gerektiğinde ne denli güçlü olabildiklerini. Artık bir kere ayağa kalktılar, duracaklarını ve pes edeceklerini hiç sanmıyorum.

Bu arada, sanık olması gereken suçluların tanık olarak dinlenmesi yetmezmiş gibi, suçluların yandaşları olan kırk kadar erkek, mahkeme sonuna dek adliyenin koridorunda horoz gibi gerindiler. Yandaşlarına destek olmak, böylesi suçları tekrar işleyebilmesi için güç vermeye gelmiş olmalılar. Zaman zaman pencereyi açarak, zaman zaman da kapatarak dikkat çekmeye çalıştılar. Ancak yapabildikleri, sadece zavallılıklarını sergilemek oldu.

Kadınlar, aralıklarla basın açıklamaları yaptılar. Özet olarak söyledikleri şunlardı:

‘Erkek adalet değil, gerçek adalet istediğimizi haykırmak, yargı sistemine görevinin tecavüzcüleri korumak değil, bir insanlık suçu olan tecavüzü cezalandırmak olduğunu hatırlatmak, tecavüzcülerden ve tecavüzcüleri koruyan yargıdan hesap sormak için dört bir yandan kadınlar bir araya geldik.

Tecavüzün suç sayılmadığı, suçluların aramızda dolaştığı, kadınların tecavüz korkusuyla yaşadığı bir ülkede yargı organları ve medya biz kadınların güvenlik hakkımızı ihlal ediyor.

Biz kadınlar diyoruz ki; tecavüzü erkek egemen kapitalist sistem üretiyor, gericilik besliyor. Tecavüze karşı susmak, suça ortak olmaktır.’

Mahkeme saat on sekizde bitti. Olayın olduğu zamanda yaşları on sekizin altında olan iki kişiyi, 16 Mart 2011’de mahkemeye zorla getirme kararı verildi. Diğer altı kişi için dava açılıp açılmayacağı belli değil. Ancak kadınlar bu davayı sonuna dek takip kararı aldı. On altı Mart’ta daha da çoğalarak Fethiye’de toplanacaklar ve haklıdan yana sonuç alınana dek slogan atacaklar ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz’ diye.

Previous:

Türkülerin Tadı Azaldı Mı?

Next:

Dostun Cinsiyeti Olmamalı

You may also like

Post a new comment