Eylül Bir

12 Aralık of 2010 by

İlkokul yıllarında sınıfımızın sağ duvarının üzerinde bize mevsimleri öğreten / tanıtan renkli kartonlar vardı. Her ‘üç aylık’ periyodu ayrı bir renk temsil ediyordu.

Sonbaharı sarı, kışı beyaz, ilkbaharı yeşil ve yazı da mavi. Bu kartonlar üzerinde önemli günler de es geçilmemişti. Milli ve Dini bayramlar, belirli gün ve haftalar ve yılbaşı gibi…

Ayrıca yılın ilk günü olarak Ocak ayının biri değil; Eylül ayının biri belirlenmişti. Sanırım bunun yapılma nedeni; okulların Eylül ayında açılmasıydı.

Hafızama yerleşen bu kartonlar; bende Eylül ayının ilk gününü yılın ilk günüymüş gibi hissettirdi ilkokul sıraları ve ilerleyen yaşlarda. Ortaokul, lise ve üniversite yıllarımda hep Eylül bir yeni bir başlangıç gibi gelirdi.

Ağustosun son günü, duvarın en sağından en soluna bir geçiş. Yepyeni bir başlangıç…

Çok uzun zamandır da yıllık planlamaları hep Ağustos sonunda ve Eylül ayının ilk gününden başlayarak yaparım. Tıpkı bugün gibi…

Geçen on iki ayı gözden geçiririm. Bu sürede kendim için yaptığım önemli şeyleri, kendim için eksik yaptıklarımı, hatalarımı, kırdığım ve hala gönlünü almadığım insanları anımsarım. Gerekirse arar o kişilerin gönüllerini alırım.

Tüm iyi niyetlerimi, koca bir on iki aydan beklenti ve isteklerimi, bu isteklerimin gerçekleşmesi için yapmam gerekenleri ve bir yıl öncesinde eksik yaptıklarımı hep not alırım bir kenara.

Geçmiş yılın muhasebesi ve gelecek bir yılın hedefleri…

Kendi adıma yararlarını gördüğüm bu metodumu sizlere de tavsiye ediyorum. Geçen zamanı düşünüp, gelecek zamanla ilgili hedefler kurmanın mutlaka faydasını göreceksiniz.

Eylül bir benim için özel bir gün olmakla beraber ‘Dünya Barış Günü’

Bu sebeple de barış içinde yaşamak dururken savaşan insanlara söylemek istediğim birkaç cümle var: Dünyayı sevmek bir insanı sevmekle, bir hayvanı beslemekle ve bir çöpü yere atmamakla başlar bazen.

Böyle bir dünyada da savaşa gerek kalmaz değil mi?

Silahların, savaş uçaklarının ve mermilerin sadece müzelerde sergilendiği,

İnsanların birbirini empatiyle anlayabildiği,

Sevimli hayvan dostlarıyla da iyi geçindiği

Ve en önemlisi doğasını kirletmediği barış dolu bir dünya dileğiyle…

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Çalışkan Karıncalar ve Yuvaları

Next:

Papatya Falı Katliamı

You may also like

Post a new comment