Gölyazı – Ulubat Gölü

26 Kasım of 2010 by

Bursa’nın Nilüfer İlçesi’ne bağlı Gölyazı Köyü, Ulubat Gölü ile kucaklaşan bir yarımada üzerindedir. Tarihte ismi Apollont olarak bilinmektedir. Asırlık Rum evleri, koruma altındaki kuşları, anıt ağaç ağlayan çınarı, kilisesi, balık mezatı, kerevit ağları, balıkçı sandalları Gölyazı’nın en önemli özellikleridir.

Kurtuluş Savaşı’na kadar Rumların yaşadığı köyde günümüzde Selanik’ten mübadele yolu ile gelmiş Türkler yaşamaktadır.

Gölyazı’ya, İstanbul’dan feribotla Yalova’ya geçip Bursa – İzmir Yolu’nun 34’üncü kilometresinde yer alan Gölyazı ve Ağlayan Çınar tabelaları ile işaret edilen yola girip ulaşabilirsiniz. Gölyazı, anayola 5 kilometre mesafededir. Otobüsle gitmek isterseniz öncelikle Bursa Otogarı’na gitmeniz gerekiyor, Bursa Otogarı’ndan köye minibüsler ulaşımı sağlıyor.

Sonbaharda ve kışın yağışların yoğun olduğu aylarda göldeki su seviyesi yükseldiği için yazın göl kıyısında yürüdüğünüz yerler su altında kalmış olabiliyor.

Gölyazı’nın girişinde sol tarafta göl kıyısında ağlayan çınar ağacı yer alıyor. Asırlık çınarın altında çay, kahve içebileceğiniz ve gölde avlanan balıkları yiyebileceğiniz tesis yer alıyor.

Köyün bulunduğu yarımada köprü ile karaya bağlanmış durumda. Köprüden adaya geçtiğinizde sizi köy kahvesi, cami ve çınar ağaçlarının altındaki masalarda oturan Gölyazı’nın misafirperver insanları karşılıyor. Köy kahvesinin yakınında Gölyazı köy ekmeği fırınından nefis ekmek kokuları bütün adaya yayılıyor.

Gölyazı’da, sazan ve turna balıkları avlanıyor. Balıkçılardan gölde kerevitte yetiştiğini öğreniyorum. Günün her saatinde balık mezatında taze balık bulunuyor.

Köyün başlıca geçim kaynağı balıkçılık ve zeytincilik.

Gölde balıkçı tekneleriyle ada turu da yapabilirsiniz.

Ulubat Gölü, göçmen kuşlar için doğal bir kuş cenneti olduğunu, yavrulama döneminde Manyas Gölü’nde konaklayan kuşların, balık bolluğu nedeniyle beslenmek için Gölyazı’ya geldiklerini öğreniyorum.

Gölyazı’da 12. yüzyıldan kalma kilisenin ilerde kültür merkezi olarak kullanılması için çalışmalar yapıldığını restore çalışmaları yapıldığını görüyorum.

Balıkçı köyündeki yaşamı fotoğraflamak, temiz havada yürüyüş yapmak, köy kahvesinde demli çayı yudumlamak istiyorsanız Gölyazı size uygun bir rotadır.

Yazı ve fotoğraflar: Murat Kaan

FOTOĞRAF GALERİSİ:

 

Next:

Gölcük Krater Gölü

You may also like

 • 08 Oca

  Kartepe’de Sonbahar

  Gezi

  Kartepe, Armutlu Yarımadası’ndan Sakarya ilindeki Geyve Boğazı’na dek uzanan bir dağ silsilesinin en yüksek noktasının ...

 • 01 Oca

  Kar, Kış ve Kars

  Gezi

  Bu sefer farklı bir yazı yazmak istiyorum, aslın bakarsanız ben hep yaptığım gezileri yazmak istemişimdir ...

 • 12 Ara

  Avşa Adası

  Gezi

  1970’li yıllara kadar geçimini tarım ve balıkçılıktan sağlayan ada halkı, daha sonraki zamanlarda turizmin keşfi ...

 • 29 Nis

  Özgürlük Hayalle Başlar, Eylemle Biter

  Gezi

  Bolu coğrafyasının ilk planlanmış yürüyüş parkurlarından biri olan ve 24.4.2011 günü açılışı yapılan 21 kilometrelik ...

Post a new comment