Gölyazı – Ulubat Gölü

26 Kasım of 2010 by

Bursa’nın Nilüfer İlçesi’ne bağlı Gölyazı Köyü, Ulubat Gölü ile kucaklaşan bir yarımada üzerindedir. Tarihte ismi Apollont olarak bilinmektedir. Asırlık Rum evleri, koruma altındaki kuşları, anıt ağaç ağlayan çınarı, kilisesi, balık mezatı, kerevit ağları, balıkçı sandalları Gölyazı’nın en önemli özellikleridir.

Kurtuluş Savaşı’na kadar Rumların yaşadığı köyde günümüzde Selanik’ten mübadele yolu ile gelmiş Türkler yaşamaktadır.

Gölyazı’ya, İstanbul’dan feribotla Yalova’ya geçip Bursa – İzmir Yolu’nun 34’üncü kilometresinde yer alan Gölyazı ve Ağlayan Çınar tabelaları ile işaret edilen yola girip ulaşabilirsiniz. Gölyazı, anayola 5 kilometre mesafededir. Otobüsle gitmek isterseniz öncelikle Bursa Otogarı’na gitmeniz gerekiyor, Bursa Otogarı’ndan köye minibüsler ulaşımı sağlıyor.

Sonbaharda ve kışın yağışların yoğun olduğu aylarda göldeki su seviyesi yükseldiği için yazın göl kıyısında yürüdüğünüz yerler su altında kalmış olabiliyor.

Gölyazı’nın girişinde sol tarafta göl kıyısında ağlayan çınar ağacı yer alıyor. Asırlık çınarın altında çay, kahve içebileceğiniz ve gölde avlanan balıkları yiyebileceğiniz tesis yer alıyor.

Köyün bulunduğu yarımada köprü ile karaya bağlanmış durumda. Köprüden adaya geçtiğinizde sizi köy kahvesi, cami ve çınar ağaçlarının altındaki masalarda oturan Gölyazı’nın misafirperver insanları karşılıyor. Köy kahvesinin yakınında Gölyazı köy ekmeği fırınından nefis ekmek kokuları bütün adaya yayılıyor.

Gölyazı’da, sazan ve turna balıkları avlanıyor. Balıkçılardan gölde kerevitte yetiştiğini öğreniyorum. Günün her saatinde balık mezatında taze balık bulunuyor.

Köyün başlıca geçim kaynağı balıkçılık ve zeytincilik.

Gölde balıkçı tekneleriyle ada turu da yapabilirsiniz.

Ulubat Gölü, göçmen kuşlar için doğal bir kuş cenneti olduğunu, yavrulama döneminde Manyas Gölü’nde konaklayan kuşların, balık bolluğu nedeniyle beslenmek için Gölyazı’ya geldiklerini öğreniyorum.

Gölyazı’da 12. yüzyıldan kalma kilisenin ilerde kültür merkezi olarak kullanılması için çalışmalar yapıldığını restore çalışmaları yapıldığını görüyorum.

Balıkçı köyündeki yaşamı fotoğraflamak, temiz havada yürüyüş yapmak, köy kahvesinde demli çayı yudumlamak istiyorsanız Gölyazı size uygun bir rotadır.

Yazı ve fotoğraflar: Murat Kaan

FOTOĞRAF GALERİSİ:

 

Next:

Gölcük Krater Gölü

You may also like

 • 19 Tem

  Eze Köyü

  Gezi

  Fransa’nın Cote d’Azur Bölgesi’nde ünlülerin özellikle tercih ettiği Nice Şehri’nin biraz da üst yörelerini gezmeye ...

 • 07 Mar

  Sağlık ve Mutluluk Ülkesi Ekvator

  Gezi

  Ekvator, Güney Amerika’nın batısında, Büyük Okyanus ile Kolombiya ve Peru arasında yer almaktadır. Ülkenin 966 ...

 • 18 Eki

  Meteora Manastırları

  Gezi

  ‘Meteoros’ Yunanca ‘havada asılı’ demek. Yunanistan’ın Kalambaka Bölgesi’nde yüksekliği 400-500 metreye varan kayaların tepesinde 10. ...

 • 12 Oca

  Karamürsel’de Gizli Bahçe

  Gezi

  Karamürsel’in, İzmit Körfez’ini gören sırtlarından, İznik Gölü’nü gören sırtlara kadar olan vadi içerisinde doğal, kültürel ...

Post a new comment