İncecikten Bir Kar Yağar Malatya’nın Üstüne

12 Nisan of 2011 by

Aralık geçti, Ocak geçti, Şubat geçti ve Mart geçti… Kar yağmadı, yağmur yağmadı memleketime… Yine mi kurak geçecek mevsimler, yine mi toprak görmeyecek su damlaları? Yine mi? Barajlar dolmayacak, kanallarda su akmayacak, yine mi topraklar kuraklıktan çatlayacak? Yine mi buğday tanesi sapsarı kesilecek? Yine mi şeftali ağacı kuruyacak?

Derken çiçekler açtı, tomurcuklar göründü. Vazgeçmiştik, kaderimize razı olmuştuk. Bu sefer bizi aldı bir telaş, ya yağmur yağarsa, ya don olursa, ya kar yağarsa… 2 ay önce yağsın diye dua ettiğimiz, bugün yağdı diye telaş ettiğimiz kar geldi oturdu Nisan ayının ortasında… Her taraf bembeyaz, aklara büründü. Dağlar, taşlar, ovalar, ağaçlar bir gelin gibi süslendi. Çocuklar kışın çıkaramadıkları karın tadını Nisan ortasında çıkardı.

Ben bu yazıyı yazarken arka planda Melihat Gülses, o muhteşem ve pamuk sesiyle ‘İncecikten bir kar yağar/ tozar Elif Elif diye’ şarkısını terennüm ediyor. Ah aldı beni götürdü uzak diyarlara…

Dedim ki kendi kendime, şimdi bırak efkârlanmayı… Daha büyük meseleler var. Milletin derdi ne, senin derdin ne?

Kar yağdı, artık kayısı büyük bir tehlike altında…

Sabah kalktınız, bir baktınız ki, her taraf bembeyaz, eğer kayısı bahçeniz yoksa “Aaaa! Kar yağmış! Ne güzel” deyip tatlı bir şaşkınlık yaşadınız. Yok, eğer kayısı bahçeniz varsa, yüreğiniz ağzınızda, don olur endişesiyle, “Eyvah kar yağmış!” diye siz de şaşkınlık yaşadınız. Her iki halde de şaşkınsınız.

Endişe etmeyin siyaset arenasında daha büyük şoklar ve şaşkınlıklar yaşanıyor. Liste bir açıklandı ki, AK Partililer’in ağzı bir karış açıkta kaldı. Hala kapanmadı. Ağızlar açık. Sinekler kaçacağı kadar kaçtı.

Şimdi soralım: “Listenin birinci sırası mı sizi çok şaşırttı, yoksa Nisan ortasında yağan kar yağışı mı?”

Kar yağdı Malatya’nın yüzü bembeyaz oldu. Liste açıklandı AK Partililerin yüzü de bembeyaz oldu. Şimdi hangi yüz daha beyazlaştı? Kar erir, tesiri hemen kaybolur. Hadi diyelim, iki gün sonra güneş açar, her taraf yine yeşile bürünür. Ya peki listenin birinci sırasını ne yapacaksınız? Orada güneş doğmaz, orada kar kalıcı… Üşüyüp duracaksınız seçim mevsimi boyunca… Kar kayısıları yaktı mı bilmiyorum, listenin birinci sırası oyları yakar mı, onu da bilmiyorum. Bana ne, beni ne ilgilendirir.

Başımıza ‘kar’ yağdı. Devir değişti. Küresel ısınma var. Mevsimler alabora. Her taraf kaos… Siyasetteki küresel ısınma da çok can yakıcı… Yürekleri sızlatıyor.

Siyasetteki küresel ısınmanın sonuçları: Şaşkınlık, öfke, şok, kızgınlık, hayal kırıklığı… Olan bitenlere bir anlam verememe?

Neler oluyor?

Başımıza ‘kar’ yağacak. Yağdı da.

Bana ne…

Ben mi kurtaracağım memleketi!

Doğruları yazmak bana mı kaldı!

Kayısılar yandı, bir de ben mi yanayım?

Şarkı bitmek üzere… Bana müsaade, beni bu işlere sokmayın dostlarım.

Ben Melihat Gülses’in şarkısını tekrar dinleyeceğim. Yine ne varsa bu şarkılarda var:

——————————————-

İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif diye

Deli gönül hayran olmuş

Gezer Elif Elif diye

——————————————

Yar sana hayran can sana kurban

Derdime derman bulamam

Aşktan elaman aşktan elaman

………………………………………………

Elif kaşlarını çatar

Gamzesi sineme batar

Ak elleri kalem tutar

Yazar Elif Elif diye

………………………………………………………

Yar sana hayran can sana kurban

Derdime derman bulamam

Aşktan elaman aşktan elaman

………………………………………………….

Karacoğlan eymelerin

Gönül vermez değmelerin

İliklenmiş düğmelerin

Çözer Elif Elif diye

……………………………………………………

Yar sana hayran can sana kurban

Derdime derman bulamam

Aşktan elaman aşktan elaman

Previous:

Başarı Kilitli Bir Kapı Gibidir

Next:

Cemal Süreyya’ya Mektup

You may also like

Post a new comment