İstanbul – Sharjah – Kathmandu

07 Ağustos of 2011 by

05.08.2011

Onu bulmak zorundayım. Nerde ve nasıl bilmiyorum ama eninde sonunda karşıma çıkacak biliyorum. Onu aramaktan asla yılmayacağım.

Bu emirlik ülkesi normalde 12 saate kadar aktarmanız varsa yabancı ülke vatandaşlarına 3 gün vize vermekte. Bizim aktarma uçuşumuz 10 saat olduğu için vize alamadık ve sabaha kadar orada olmak zorundayız. Bir köşede Afrikalılar, bir köşede Araplar; Paklar, Suudiler, İranlılar, mollalar, sarıklılar, cübbeliler başka bir köşede Hintliler, Çinliler, Japonlar. Bütün Asya’yı beraberce görebileceğiniz nadir yerlerden biri. Birbirinden bu derece farklı olan ama aslında aynı olan bu insanların yüzlerce yıl sömürülüp köle olmaları, çok değil daha 50 sene öncesine kadar; sırf dilinden renginden dolayı, dışlanmaları inanılır gibi değil. Her şeyden önemlisi bunlar insan. İyisi ve kötüsü ile bizler gibi yaşamaya çalışıyorlar. Biraz zorlayınca neredeyse yüzlerinden neler yaşadıklarını okuyacağım.

Zaman ilerledikçe ortama uyum sağlamaya başladık;  bu küçücük havaalanında sürekli tur atmaktan her yerini ezberledik artık. Çinlilerle Çin yemeği yiyip, kendi aramızda muhabbet ediyorduk. Yorgunduk. Uyuma zamanı geldiğinde bütün Arapların ve Hintlilerin yaptığı gibi etraftan iki poşet bulup yere öylece ve saatlerce bayılarak uyuduk. Etraftaki manzaraya bakınca bu öyle normaldik. Son zamanlardaki en keyifli uykumdu bu. Rüyamda kendimi gördüm. Aynı yerde aynı şekilde uyurken. Ama bir farkla; öylesine yaşlıydım ki neredeyse aradan yarım asır geçmiş gibiydi.

Ve uçak bir kez daha kalktı. Bu sabah daha iyi anladım ki o masallarda anlatılan bulutlar ülkesi gerçekten var. Muson bölgesine yaklaştıkça uçsuz bucaksız, üzerinden tereyağı gibi aktığımız bu kusursuz beyazlık denizi beni daha da heyecanlandırmaya başlamıştı. Dünyanın çatısı Kathmandu… Alabildiğine dağlar, olabildiğince yeşillikler… Fazlaca yağan yağmurdan dolayı çamurlu nehirlerin ormanların içinde açtığı yarıklar…  Birinin gelip burayı bilgisayar oyunu misali tasarladığını düşünüyorum.

Previous:

Hayyam’ın İzinde

Next:

HAYYAM’IN İZİNDE-4

You may also like

Post a new comment