İstanbul Avrupa Yakası

10 Ocak of 2011 by

Geçen yıl Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde can sıkıntısından ne yapsam diye düşünürken havaların da güzel olmasını fırsat bilerek İstanbul’da bulunan Avrupa yakasındaki fenerleri çekmeye karar verdim. Emektar arabama atlayıp başladım Silivri’den yola çıkarak fenerleri – çakarları – ışıldakları çekmeye.

Selimpaşa – Mimarsinan – YeşilköyAhırkapı – Salıpazarı – Defterdarburnu Kuruçeşme – Arnavutköy – Bebek – Aşiyan – Rumelihisarı – Baltalimanı – İstinye –Yeniköy – Kireçburnu – Büyükdere – Dikilikaya – Rumeli Türkeli – Karaburun fenerlerini sırayla tadına varmaya çalışarak akşama kadar çektim. Ancak bekçili fenerlerin tarihi gerçekten önemli.

Rumeli Türkeli Feneri

Gemilerin Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na emniyetle girmelerini sağlamak üzere 1856 yılında tesis edilmiştir.

Fenerin ilk inşasını yapan Fransızlar yapım esnasında kulenin birkaç kere yıkılması üzerine bu mahaldeki köyün ileri gelenleri tarafından burada bir yatır (türbe) olduğu ve bundan dolayı kulenin yıkıldığını Fransızlara söylemeleri üzerine, önce türbeyi yapmışlar ve üzerine bugünkü fener kulesini inşaa etmişlerdir. Halen fener kulesinin içinde Saltuk Hazretleri’nin türbesi bulunmakta ve halk tarafından ziyaret edilmektedir.

Deniz seviyesinden 58 metre yüksekliktedir. Kule yapısı ise örme taştan 3 kademe

30 metre yüksekliktedir. Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na girişte 41° 14′ 07” N – 29° 06′ 45” E mevkiinde, karakteri Çakma Gp. Fl. W.(2) 12 Sn.(1,0+3,0+1,0+7,0), fenerin ışığının görünüş mesafesi 18 deniz milidir.

Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu (gömlekli ) lambalar kullanılmış ve şu anda 500 W’lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen optik sistem olarak odak uzaklığı 500 mm olan kotodiyoptrik silindirik lens kullanılmaktadır. Kurulduğu tarihte optik etrafında dönen karanlık perdelerin ışık kaynağını kapatması ve açması suretiyle çakan fener daha sonra elektrik-asetilenli flâşör ile faaliyetini sürdürmüş bugün elektrikli flâşör ile faaliyetini devam ettirmektedir.

Dikilikaya Feneri

Yeri: Sarıyer

Görünme Mesafesi: 12 mil

Fener Tipi: Beton blok üzeri madeni kule

Yükseklik: 8 metre

Karakteri: F I (2) G 10s

Denizden Yükseklik: 9 metre

Koordinatları: 41 11,0 N – 29 04,8 E

 

Büyükdere Feneri

Yeri: Sarıyer

Görünme Mesafesi: 9 mil

Fener Tipi: Yeşil kuşaklı madeni kule

Yükseklik: 9 metre

Karakteri: F I G 3s

Denizden Yükseklik: 12 Metre

Koordinatları: 41 09,8 N – 29 02,9 E

 

Kireçburnu Feneri

Yeri: Sarıyer

Görünme Mesafesi: 11 mil

Fener Tipi: Yeşil kuşaklı madeni kule

Yükseklik: 9 metre

Karakteri: F I (3)G 15s

Denizden Yükseklik: 14 Metre

Koordinatları: 41 09,9 N – 29 02,8 E

 

Yeniköy Feneri (şamandıra)

Yeri: Yeniköy

Görünme Mesafesi: 6 mil

Fener Tipi: Sarı bantlı siyah sütün

Yükseklik: 6 metre

Karakteri: Q (3) W 10s

Denizden Yükseklik: 6 metre

Koordinatları: 41 07,5 N – 29 04,5 E

 

İstinye Feneri

Yeri: İstinye

Görünme Mesafesi: 9 mil

Fener Tipi: Yeşil kuşaklı beyaz silindirli saç kule

Yükseklik: 1 metre

Karakteri: F I (2)G 10s

Denizden Yükseklik: 14 metre

Koordinatları: 41 06,9 N – 29 03,7 E

 

Baltalimanı Feneri

Yeri: Baltalimanı

Görünme Mesafesi: 5 mil

Fener Tipi: Yeşil kuşaklı beyaz silindirli saç kule

Yükseklik: 9 metre

Karakteri: F I G 3s

Denizden Yükseklik: 11 metre

Koordinatları: 41 06,0 N – 29 03,3 E

 

Aşiyan Feneri

Yeri: Rumeli Hisarı

Görünme Mesafesi: 8 mil

Fener Tipi: Yeşil kuşaklı madeni kule

Yükseklik: 5 metre

Karakteri: F I (3) G 15s

Denizden Yükseklik: 7 metre

Koordinatları: 41 05,0 N – 29 03,4 E

 

Bebek Feneri

Yeri: Bebek

Görünme Mesafesi: 5 mil

Fener Tipi: Siyah konik beton

Yükseklik: 5 metre

Karakteri: F I (2) G 10 s

Denizden Yükseklik: 5 metre

Koordinatları: 41 04,7 N – 29 02,8 E

 

Kuruçeşme Feneri

Yeri: Kuruçeşme

Görünme Mesafesi: 10 mil

Fener Tipi: Beton kaide üzeri madeni sehpa

Yükseklik: 7 metre

Karakteri: F I (3) G 15s

Denizden Yükseklik: 7 metre

Koordinatları: 41 03,4 N – 29 02,2 E

 

Salıpazarı Rıhtım Feneri

Yeri: Salıpazarı

Görünme Mesafesi: 10 mil

Fener Tipi: Yeşil badlı madeni kule

Yükseklik: 10 metre

Karakteri: F I (3) G 10s

Denizden Yükseklik: 13 metre

 Koordinatları: 41 01,8 N – 28 59,3 E

 

Ahırkapı Feneri

Yeri: Eminönü

Yapım Yılı: 1857

Yükseklik: 26 metre

Denizden Yükseklik: 36 metre

Görünme Mesafesi: 16 mil

Fener Tipi: Kule ve konut karakteri

Koordinatları: 41.00.25 N 28.59.10 E

Ahırkapı Feneri

Ahırkapı’ya fener yapılmasına bu çevrede meydana gelen önemli bir deniz kazasından sonra ihtiyaç duyulmuştur. Şöyle ki, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1755 yıllarında Mısır’a ticaret eşyası götürmekte olan Hacı Kaptan idaresindeki bir kalyon havanın bozulması üzerine geceleyin Kumkapı’da karaya oturmuş, olayı haber alan zamanın padişahı III. Osman, Sadrazam Said Paşa ile birlikte Kumkapı’ya gitmişler, kalyon ve gemicilerin kurtarılışını izlemişler, bilahare Hacı Kaptan’a yeni bir kalyon verilmiştir. Bu arada gemicilerden biri “Eğer burada sur üzerinde bir fener yapılıp her gece kandiller yakılırsa böyle uzağa giden gemiler ışığı görünce yollarını bulurlar ve kazaya uğramazlar” demesi üzerine Padişah’da buraya fener yapılması için emir vermiş ve Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa tarafından fener yapılmıştır. Bu günkü Ahırkapı Feneri’nin yapılması ise yine Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Fransız müteahhitler tarafından 1857 yılında fenerler idaresi için yaptırılmış olup halen mevcudiyetini ve eski güzelliğini muhafaza etmektedir. Gemilerin Marmara Denizi’nden gerek İstanbul Limanı’na girişi, gerekse İstanbul Boğazı’ndan geçişlerinde rota feneri durumundadır.

Marmara Denizi’nden İstanbul Boğazı girişinde bulunan ışığı 16 deniz mili mesafeden görülür. Çakma karakteri Fl. W.6,0 Sn. Deniz seviyesinden 36 metre yükseklikte olup, kulesi 26 metre yüksekliğinde örme taş kuledir.

Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu (gömlekli) lambalar kullanılmış ve şu anda 1000 W’lık elektrik lambası kullanılmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen optik sistem olarak odak uzaklığı 500 mm olan kotodiyoptrik silindirik lens kullanılmaktadır. Kurulduğu tarihten buyana optik ışık kaynağı etrafında dönen karanlık perdelerin ışık kaynağını kapatması ve açması suretiyle fener çakmaktadır. Söz konusu makine ve optik paneller koruma altına alınmış olup halen kullanılmaktadır. Fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce koruma altındadır.

Yeşilköy Feneri

Yeri: Yeşilköy

Yapım Yılı: 1856

Yükseklik: 10 metre

Denizden Yükseklik: 23 metre

Görünme Mesafesi: 15 mil

Fener Tipi: Kule ve konut karakteri

Koordinatları: 40.57.18 N 28.50.48 E

Yeşilköy Feneri

Marmara Denizi’nden seyirle İstanbul Boğazı’na giriş yapacak olan gemilerin boğaz giriş rotalarını tespit etmek için gördükleri ilk fener, İstanbul Yeşilköy Feneri’dir.

Yeşilköy Burnu üzerine 1856 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından taş kule olarak inşa edilen bu fenerin ilk adı Ayastafonas Feneri iken daha sonra semtin ismine uygun olarak Yeşilköy Feneri olarak değiştirilmiştir.

Denizden yüksekliği 23 metre olan fenerin kulesinin yüksekliği 16 metredir. Çakma karakteri Fl. W.10 Sn olan fenerin görünüş mesafesi 15 deniz milidir. Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu (gömlekli) lambalar kullanılmış ve şu anda 500 W’lık elektrik lambası kullanılmaktadır.

Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen optik sistem olarak odak uzaklığı 500 mm olan kotodiyoptrik silindirik lens kullanılmaktadır.

İlk kurulduğunda ışık kaynağı lensin odak noktasında sabit olarak yakılmakta ve optik etrafında dönen karanlık perdelerin ışık kaynağını kapatması ve açması suretiyle fenerin çakar ışık vermesi sağlanmıştır.

Şu anda fener elektrikli flâşör ile faaliyetini sürdürmektedir. Fener ve Gardiyan Binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce koruma altındadır.

Previous:

Trabzon – Hopa – Sarp

Next:

İstanbul Anadolu Yakası Fenerleri

You may also like

Post a new comment