Kar Hayallerime Cemre Düştü

24 Şubat of 2011 by

Kış mevsiminde doğduğumdan mıdır yoksa ailemin Anadolu’nun kuzeyinden, daha da önceye gidersek, aile köklerimin Kafkasyalı olduğundan mıdır bilemiyorum ama ben kış mevsimini özellikle kar yağışını çok seviyorum.

2010’u 2011’e bağlayan gün Ankar Dağları’nın Nemrut doruğundaydım. Ocak ayı içerisinde de karlar altındaki Yedigöller’de İZTV için çekimde bulunmuştum. Karlar altında coğrafyalar içerisinde olmak, yürümek, fotoğraf çekmek hoşuma gidiyor.

Ama ben ilkbahar aylarını da çok seviyorum. Özellikle Mart ayının ikinci yarısında Olympos Beydağları Milli Parkı içerisinde olmaktan, yürümekten, fotoğraf çekmekten de çok keyif alıyorum. Ulupınar Vadisi içerisinde eski değirmenin oradan Yanar’a doğru giden patikada olmanın ayrıcalığını bilenlerdenim. Hele patikaya paralel gürül gürül akan Ulupınar Deresi’nin sesine hayranım.

Ne müthiş bir coğrafyadır bu Olympos bölgesi, inanılır gibi değil. Ne mutlu bana ki mutlu güzel coğrafyada, Anadolu’da doğdum. Bu güzellikleri görüp yaşayabiliyorum. Anladım ki bu coğrafyanın her mevsimi bir başka güzel. Ve her yöresi bir mevsimde ön plana çıkıyor.

Bu yıl kar yağmadı ne yazık ki. Yukarıda Nemrut ve Yedigöller’den bahsetmemin sebebi, yıllardır bu coğrafyaları gezen biri olarak, her yıl kar yağışının azaldığına şahit olmamdı. Her geçen yıl, çok daha az kar yağıyor. Yılları çektiğim fotoğraflardan kıyaslıyorum ve aklıma kötü şeyler geliyor.

Şimdi cemre zamanı. Doğanın coşma zamanı. Ama bu Anadolu coğrafyası kar suları ile hayat buluyor. Bu yıllık kar hayallerimi gelecek kışa erteliyorum. Şimdi hayallerimi Torosların buz gibi suları, kardelenler, onosmalar, orkideler, çiğdemler süsülüyor. Hayal olmadan yaşanır mı hiç?

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

2. Küçükkuyu Zeytin Şenliği başlıyor!

Next:

Kuşlarla Uyanmak

You may also like

Post a new comment