Karamürsel’de Gizli Bahçe

12 Ocak of 2011 by

Karamürsel’in, İzmit Körfez’ini gören sırtlarından, İznik Gölü’nü gören sırtlara kadar olan vadi içerisinde doğal, kültürel ve arkeolojik öneme sahip müthiş bir vadi bulunuyor. Bu vadi içerisinde toplanan sular Avcıdere ve Başkiraz derelerinde toplanarak önce Yalakdere’ye, buradan da İzmit Körfezi’ne akıyor.

Kocaeli, dünya üzerinde bir günde dört mevsimin yaşanabileceği ender coğrafi yörelerden biri olarak bilinir. Aslında bu tanıma en çok uyan coğrafya Karamürsel’dir. Bu iklim yapısı meyve sebzenin çeşitli olmasını sağlamış. Vadi içerisinde her yan meyve ve sebze bahçesi. Ayrıca bu vadi; sülün kuşu koruma sahası.

Zaten burada köylerde çoğunlukla (Kızderbent, Fulacık, Tahtalı, Avcıköy, Semetler, Senaiye, Yalakdere, Akçat, Hayriye, Karapınar, Pazarköy, Çamçukur, Osmaniye, Oluklu) hem Karadeniz’den hem de Balkanlar’dan göçen halklar bulunuyor. İzmit Körfezi’ni gören sırtlarda Karadeniz iklimi, İznik Gölü’nü gören sırtlarda Akdeniz iklimi hakım. Vadi içerisi ise cennet bahçesi…

Meyvenin, sebzenin ve doğa güzelliğinin yanında şifalı Akçat Suyu ve Senaiye Köyü yakınlarında bulunan doğal kaynak suyu da bu vadiyi nitelikli kılan özellikler arasında.

Şimdilerde Karamürsel’de ciddi bir dönüşüm yaşanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmiş olduğu ‘Yeşil Adımlar’ projesi kapsamında, bu vadinin tabiat parkı statüsüne alınması, ekolojik tarım ve bunumla birlikte turizmin canlandırılması çalışmaları hızla ilerlemekte. Şimdiden bu vadi içerisinde bulunan 18 doğa yürüyüş parkuruna ilgililer gelmekte, ekolojik çiftlikler hızla kurulmakta.

Başkiraz’da bulunan harika tesis hem misafirlerini ağırlamakta hem de lezzetli yemeklerinde keyif almalarını sağlamakta. Başkiraz’daki tesisten bahsedince, doğal gübre ile yetişen kendi yiyeceğiniz sebzeyi kendiniz koparabileceğiniz bahçenin bulunduğundan bahsetmeden olmaz.

Bir yönünüz İzmir Körfezi, bir yönünü İznik Gölü, boydan boya uzanan Samanlı Dağları sırtlarındasınız. Bir yanınızda sıcak Akdeniz esintisi, başka bir yanınızda ılık Karadeniz rüzgârları ve tüm yanı kaplayan el değmemiş bir coğrafyada olmanın keyfi…

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Myra Destanı… Ben Bu Toprakların Sessiz Çığlığıyım

Next:

Kapadokya’da Balon Sefası

You may also like

 • 18 Kas

  Batum Botanik Bahçesi

  Gezi

  Son zamanlarda, ülkemizde Karadeniz ve Doğu Karadeniz turları büyük ilgi görmekte. Şayet böyle bir tura ...

 • 08 Oca

  Kartepe’de Sonbahar

  Gezi

  Kartepe, Armutlu Yarımadası’ndan Sakarya ilindeki Geyve Boğazı’na dek uzanan bir dağ silsilesinin en yüksek noktasının ...

 • 26 Kas

  Gölyazı – Ulubat Gölü

  Gezi

  Bursa’nın Nilüfer İlçesi’ne bağlı Gölyazı Köyü, Ulubat Gölü ile kucaklaşan bir yarımada üzerindedir. Tarihte ismi ...

 • 29 Ara

  Ölemez Dağı

  Gezi

  Gri bulutların sarmaladığı gölün her zamanki rengi yok bugün. Güneş gri bulutları yırtıp dağıtmak istercesine ...

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.