Karmate, ‘Nayino’ İle Döndü

01 Aralık of 2010 by

‘Nani’ ismini verdikleri ilk albümleriyle kendilerine hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi edinen Karmate Grubu, iki yıl aradan sonra ‘Nayino’ ismini verdikleri albümle yeniden dinleyicinin karşısında.

Zuğaşi Berepe, memleket müzik tarihinde Lazca – Rock icra eden ilk gruptu. Kazım Koyuncu grup dağıldıktan sonra bireysel çalışmalarına devam ederek Karadeniz ezgilerini çok farklı bir kulvara taşımıştı. Tabii sadece Kazım Koyuncu değil Birol Topaloğlu, Fuat Saka ve onlarca müzisyen Karadeniz’in eli yüzü düzgün çalışmalarla anılmasına katkıda bulundu.

Lazcada ‘su değirmeni’ anlamına gelen Karmate ismini kendilerine seçen ve ‘Nani’ ismini verdikleri ilk albümleriyle oldukça beğeni toplayan grubun ikinci albümleri Ankara’da tanıtım konserinde beğeniye sunuldu ve geçer notu aldı.

Karmate, Nayino (anahtar) ismini verdikleri ikinci albümlerinde yine birbirinden renkli, zengin içerikli türküler söylemeye devam ediyor. İkinci albümde Türkçe, Lazca, Megrelce, Gürcüce, Çeçence ve Hemşince ezgilerin yanı sıra Çamlıhemşin, Sürmene türküleri ile Çaykara Yöresi’nden de Rumca bir türkü yer alıyor. Toplam 17 eserin bulunduğu Nayino’da Doğu Karadeniz’in tüm renkleri yine bir çalışmada bir araya getirilmiş. Daha evvel Birol Topaloğlu ve Ayşenur Kolivar’ın düetiyle dinlediğimiz ‘E Asiye’ isimli türkünün yanı sıra Şevval Sam’ın eşlik ettiği ve albüme ismini veren Nayino, Uğur Yazıcı’nın sözlerini yazdığı ‘Halanın Dereleri’ isimli Çamlıhemşin türküsü albümün en göze çarpan çalışmaları.

Karmate’nin bu çalışmasının dikkate değer bir tarafı da ilk albümde olduğu gibi bir yıldızlar geçidi albümü olmaması. Grup bu sefer, ilk albümden farklı olarak kendi ayaklarının üzerine durmaya çalışıyor. Anonim eserlerin ağırlıkta olduğu ikinci çalışmada yine Karadeniz’in derinleri; tulum ve kemençe nağmeleri, akordeon tınılarına karışıyor ve insanı uzaklara götürüyor. Resul Dindar, Oktay Üst, İsmail Avcı İsmanaşi, Gökhan Özkan, Muhterem Sur, Yıldırım Yalçınkaya oluşan gruba; vokallerde Fatih Reyhan, Aydoğan Topal gibi müzisyen arkadaşları destek vermiş.

Karadeniz’in kaybolan değerleri

Karmate, “Hayatı coşkuyla selamlayan Karadeniz’i kara dumanlar sardı yeniden. Hırçın dalgaları sahil yolundan seyreder olduk. Nicedir derelerin gözyaşlarında ‘viya’ yapıyoruz. Kanser yol arkadaşımız oldu; çayın, fındığın rengi soldu. Yeşilimizi kirlettiler, korkumuzu yeşerttiler. Yok olan emeğimiz, horonumuz, dilimiz, kültürümüz…” sözleriyle Karadeniz’deki doğa ve kültür erozyonuna dikkat çekerek, ‘Nayino’ ile bu karanlık kapıları aralayacak anahtarın dinleyicide olduğu mesajını veriyor.

Karmate – Nayino / Kalan Müzik

Yazı: Uğur Biryol

 

Previous:

Alakır’ın Sesi Konseri

Next:

Karadeniz’den Genç Nefesler

You may also like

 • 05 Eki

  Göklerde Karga Olmak

  Özgür Yazılar

  Fotoğrafını gördüğümüz kuş bir karga. Evimizin balkonunda sabun çalarken gördüğümüz, işe giderken yol kenarlarında bekleyen, ...

 • 26 Ara

  ‘Benim Adım Tilki’

  Özgür Yazılar

  Ben adım tilki. Dünyanın her tarafında yaşarım. Siz insanoğlunun bilmesini istediğim birkaç konu var. Hakkımda ...

 • 20 Oca

  Duruş

  Özgür Yazılar

  Bu fotoğrafı Göynük Akşemsettin Şenlikleri’nde çektim. Kalabalıklar içerisinde uyuz ama bir o kadar da sevimli ...

 • 10 May

  Yolunuz Yolumuzdur

  Özgür Yazılar

  ‘Anadolu’yu Vermeyeceğiz’ sloganı ile ülkenin her tarafından Ankara’ya yürüyen tüm ‘can’lara selam olsun. Ülkemizin en ...

Post a new comment