Karpaz, Altın Kumlar ve Özgür Eşekler

09 Nisan of 2012 by

Karpaz, Kıbrıs Adası’nın en doğusunda, Anadolu’ya doğru kılıç gibi uzanan, uzun bir yarımada. Altın kumlu sahilleri koruma altında. Tarihi ve doğasının güzelliği ile Kıbrıs’ta en sevdiğim yer oldu.

2009 yılının ilkbaharın ilk günlerinde bu bölgeyi gezme şansım olmuştu. İZTV için hazırladığımız Beşparmak Dağları isimli belgeselini hazırlarken Karpaz bölgesinde bu özgür eşeklerden haberim oldu. Beşparmak Dağları’nın ihtişamı, Kıbrıs orkidesi, medoş lalesi ve özgür eşekler beni çok etkilemişti. Bu arada tüm çekim boyunda bizi yalnız bırakmayan Mustafa Cemal büyüğümü de anmadan geçemeyeceğim. Hele onun konuşmalarının güzelliği hala kulaklarımda.

Kıbrıs’ı görmek ve yaşamak isteyenlere tavsiyem; gün doğumunu Karpaz’da, adanın en doğu ucundan Apostolos Andreas Manastırı’nın yanından izlemeleri olacaktır. Dönüş yolunda önümüze özgür eşekler hoşça kal demek için çıkacaklardır. Bu yaban eşekleri aslında buraya bırakılan eşekler. Akdeniz’in en güzel sahillerinde özgürce dolaşıyor olmaları ve bir de tabelaları olması ilginç geldi bana…

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

Previous:

Bulut Mu Olsam

Next:

Taşa Gönül Vermek

You may also like

Post a new comment