Katırlı Dağları ve Kançiçekleri Zamanı

11 Nisan of 2016 by

Yenişehir’in İznik’e bakan sırtlarında, bahar gelince her yanı yöre halkının ‘bocur’ olarak isimlendirdiği şakayıklar kaplar. Bölgede daha önceden bu çiçekler için bir etkinlik düzenlenmiş ve bu etkinlikten ‘kançiçekleri’ ismi yadigâr kalmış. Günümüzde Doğa Bursa kitabının yayımlanması ile bu çiçekler yeniden gündeme gelmiş.

sakayik

Katırlı Dağları, İznik Gölü’nün güneybatısında yükselen bir dağ sırası. Silsile İznik Gölü ile Yenişehir Ovası’nı birbirinden ayırıyor. Batıdan doğuya doğru uzanan Mudanya Sıradağları’nın bir bölümü oluşturan Katırlı Dağları, Sakarya Nehri’ne kadar da uzanmakta. Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından çok zengin olan bölgenin kuzey yamaçları geniş yapraklı ağaçlarla kaplı. Silsilenin güney yamaçları ise iğne yapraklı ağaçlar ve maki topluluklarından oluşmakta. Bu dağ sırası; İznik’in güneydoğusunda yükselen Avdan Dağı (900 m), Orhangazi Narlıca Kasabası’nın güneyinde Hisarkale (835 m), Gemiç Köyü güneyinde Üçkaya (1283 m) gibi yükseltilere sahiptir.

kancicekleri

Nisan ayının 20’sinden itibaren Mayıs aynın ilk haftasına kadar, bu çiçekleri bu bölgede görmek mümkün. Bursa Yenişehirli Şair Necip Kahraman, bahar aylarında bölgeyi kızıla çeviren bu çiçeklere kayıtsız kalmamış:

Sökün eder,
Kuşatır deli bahar,
Mecalsiz zamanları.
Dinginliğine inat toprağın,
Açar kançiçekleri,
Kanatır tomurcuklarını,
Kutsanmışlığında Hıdrellezin…

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Seben Nevruzu

Next:

Palu Roma Köprüsü’nden Sürülerin Göç Zamanı

You may also like

 • 24 Eki

  Ah Kavaklar!

  Yer ve Zaman

  Sonbaharın ‘sarı’sı en güzel kavak yaprağı ağacında bulunur. Bir de rüzgârda dalgalan ağaçtan düşen o ...

 • 26 Eki

  Çoruh Güzü

  Yer ve Zaman

  Çoruh gezginler için çok uygun bir yerdir. Ve sonbahar, Çoruh Vadisi’nde gezmek isteyenler için uygun ...

 • 13 Oca

  Sadağı Kanyonu

  Yer ve Zaman

  Sadağı Kanyonu; dört mevsim farklı güzellikler sunar ziyaretçilerine. Bu gizemli coğrafya, yüksek kaya bloklarından ve ...

 • 31 Eki

  Sadağı Kanyonu’nda Güz Başkadır

  Yer ve Zaman

  Sadağı Kanyonu, Bursa’nın Orhaneli İlçesi sınırlarında yer alıyor. Kanyonun başlangıç noktası yine Bursa’nın Büyükorhan İlçesi. ...

Post a new comment