Katırlı Dağları ve Kançiçekleri Zamanı

11 Nisan of 2016 by

Yenişehir’in İznik’e bakan sırtlarında, bahar gelince her yanı yöre halkının ‘bocur’ olarak isimlendirdiği şakayıklar kaplar. Bölgede daha önceden bu çiçekler için bir etkinlik düzenlenmiş ve bu etkinlikten ‘kançiçekleri’ ismi yadigâr kalmış. Günümüzde Doğa Bursa kitabının yayımlanması ile bu çiçekler yeniden gündeme gelmiş.

sakayik

Katırlı Dağları, İznik Gölü’nün güneybatısında yükselen bir dağ sırası. Silsile İznik Gölü ile Yenişehir Ovası’nı birbirinden ayırıyor. Batıdan doğuya doğru uzanan Mudanya Sıradağları’nın bir bölümü oluşturan Katırlı Dağları, Sakarya Nehri’ne kadar da uzanmakta. Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından çok zengin olan bölgenin kuzey yamaçları geniş yapraklı ağaçlarla kaplı. Silsilenin güney yamaçları ise iğne yapraklı ağaçlar ve maki topluluklarından oluşmakta. Bu dağ sırası; İznik’in güneydoğusunda yükselen Avdan Dağı (900 m), Orhangazi Narlıca Kasabası’nın güneyinde Hisarkale (835 m), Gemiç Köyü güneyinde Üçkaya (1283 m) gibi yükseltilere sahiptir.

kancicekleri

Nisan ayının 20’sinden itibaren Mayıs aynın ilk haftasına kadar, bu çiçekleri bu bölgede görmek mümkün. Bursa Yenişehirli Şair Necip Kahraman, bahar aylarında bölgeyi kızıla çeviren bu çiçeklere kayıtsız kalmamış:

Sökün eder,
Kuşatır deli bahar,
Mecalsiz zamanları.
Dinginliğine inat toprağın,
Açar kançiçekleri,
Kanatır tomurcuklarını,
Kutsanmışlığında Hıdrellezin…

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Seben Nevruzu

Next:

Palu Roma Köprüsü’nden Sürülerin Göç Zamanı

You may also like

 • 29 Eki

  Yedigöller ve Sonbahar

  Yer ve Zaman

  Pek çok fotoğrafçının, gezginin, doğaseverin sonbahar deyince aklına ilk gelen yerdir Yedigöller. Özellikle Ekim ayının ...

 • 24 Eki

  Ah Kavaklar!

  Yer ve Zaman

  Sonbaharın ‘sarı’sı en güzel kavak yaprağı ağacında bulunur. Bir de rüzgârda dalgalan ağaçtan düşen o ...

 • 27 Eki

  İmera; Güz ve Kar

  Yer ve Zaman

  Doğru zaman, doğru yerde olmak için Anadolu’yu çok iyi tanımak gerekiyor. Ama sadece tanımakta yetmiyor ...

 • 30 Mar

  Seben Nevruzu

  Yer ve Zaman

  2010 yılında Bolu Belediyesi adına, Bolu’nun sürdürülebilir doğa turizm hamlesinin yapı taşlarını oluşturmak için göreve ...

Post a new comment