Kayra İle Şarabın Doğduğu Topraklarda Bağ Bozumu Heyecanı

24 Eylül of 2011 by

Kayra; on bin yıllık şarapçılık geçmişi bulunan topraklarda dünya çapında şaraplar üretmeye ve Anadolu’nun soylu üzümleri ‘Öküzgözü’ ile ‘Boğazkere’ye hak ettiği değeri vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin en doğusundaki şarap üretim tesisine sahip olan Kayra, şarabın doğduğu topraklarda düzenlediği bağ bozumu etkinlikleriyle şarap severleri Elazığ’da buluşturuyor. Kayra, Elazığ’da düzenlediği bağ bozumu gezilerinde yöresel yemeklerle şarapların uyumu ve Elazığ şehir turlarıyla bölgenin gastronomi turizminin gelişmesine de katkı sağlıyor.

Doğu Anadolu bağ bozumu dönemini yaşıyor, Elazığ şehri şarap severleri ağırlıyor. Kayra, Elazığ’da bağ bozumu döneminde şarap severlere şarabın doğduğu topraklarda unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Kayra’nın bağ bozumu etkinliği kapsamında, yalnızca bağlar ziyaret edilmiyor; gerçekleştirilen şehir turu, ünlü antik kent Harput’a gezi ve yöresel yemeklerin tadımı ile bölge turizminin kalkınmasına da destek sağlanıyor.

Dünyanın en ünlü şarap uzmanlarından biri olan Hugh Johnson, kaleme aldığı şarap ansiklopedisinde, “Eğer Nuh’un, Ağrı Dağı’nın eteklerinde kurduğu bağlar gerçekten ilk bağlar idiyse, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin, şarabın anavatanı olduğu iddia edilebilir” diyor. İşte, şarap üretimini şarabın doğduğu topraklara en yakın bağlarda ve Türkiye’nin en doğusunda yer alan üretim tesisinde gerçekleştiren Kayra, Türkiye’nin en özel üzümlerinin dünya çapında şaraplara dönüşmesini, düzenlediği bağ bozumu etkinliği ile Elazığ’da kutluyor.

Kayra’nın Elazığ’daki üretim tesisinde işlenen ‘Öküzgözü’ ve ‘Boğazkere’ üzümleri Anadolu’nun geçmiş kültürüyle en doğru bağlantısını kuruyor ve aynı zamanda Kayra’nın ve Türkiye’nin en önemli güçlerinden birini oluşturuyor. ‘Boğazkere’ ve ‘Öküzgözü’ üzümlerini yerinde işleyebilmek, bu üzümlerle ilgili farklı AR – GE çalışmaları gerçekleştirmek için önemli bir olanak sağlayan Elazığ Şarap Üretim Tesisi, Kayra’ya, bu iki üzümün güçlü karakterini ortaya koyacak farklı şaraplar yapması için de bulunmaz bir fırsat veriyor.

Adlarını, bir öküzün gözleri gibi iri ve lacivert tanelerinden alan ‘Öküzgözü’ ile ‘boğazı keren’ zengin burukluktan alan ‘Boğazkere’, bölgenin en yüksek ve engebeli coğrafyasında, soğuktan korunan çukur ovalarda yetişiyor. Elazığ Aydıncık’ta yer alan Türkiye’nin en özel bağlarından biri olan Şükrü Baran’ın bağında Anadolu’nun bu efsane üzümlerinin üretimini gerçekleştiren Kayra, Elazığ Şarap Üretim Tesisi’nde Kayra Imperial, Kayra Vintage Öküzgözü, Buzbağ Rezerv, Terra ‘Öküzgözü’ – ‘Boğazkere’, ‘Terra Boğazkere’, ‘Terra Öküzgözü’, ‘Terra Shiraz’, ‘Buzbağ Kırmızı’, ‘Buzbağ Öküzgözü’ ve ‘Buzbağ Boğazkere’ şaraplarını üretiyor.

 

Previous:

Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Cennet Köşesi; Karasu Kır Lokantası

Next:

Pişmaniye

You may also like

Post a new comment