Kocaeli Geleceğini Yeşilde Arıyor

29 Mart of 2011 by

Son birkaç yıldır Kocaeli’de çevrenin korunması adına ciddi ilerlemeler oluyor. Bu değişim ve dönüşüm hamlesini başkan danışmanı Arkeolog Mücahit Arslan’la konuştuk.

‘Yeşil Adımlar Projesi’ nasıl başladı?

Sanayinin şehrimizde yoğun bir şekilde bulunması Kocaeli’yi bir işçi kenti yapmıştır. Hemşerilerimizin çok büyük bir çoğunluğu geçimini sanayiden sağlıyor. Fakat sanayinin bu derece yoğun olması hava kirliliği, göç, çarpık yapılaşma gibi birçok farklı sıkıntıyı beraberinde getirdi. Bu sıkıntılar zamanla büyüdü. Doğamız yavaş yavaş SOS sinyalleri veriyordu. Bir şeyler yapılmalıydı. Sanayiden vazgeçilemezdi. Ama yaşanabilir bir Kocaeli için adımlar atılmalıydı. Kocaeli, yönünü sanayiden farklı bir yöne çevirmeliydi. Doğa dostu olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuya hassas yaklaşımı ve radikal kararları Kocaeli’nin kara talihini adeta değiştirdi.

Başkanımızın talimatıyla Kocaeli’nin değerleri araştırılmaya başlandı. Özellikle Kocaeli’nin keşfedilmemiş doğası, tarihi ve kültürü bizlere yönümüzü gösteriyordu aslında. Ve Kocaeli’ye yeni bir vizyon çizildi. Sanayi ile bütünleşmiş bir kültür ve turizm şehri olmak. İşte bu kapsamda ‘Yeşil Adımlar Projesi’ oluşturuldu.

Kocaeli’de sanayi, SEKA Kâğıt Fabrikası ile başlamıştır. Çevresel dönüşümde yine aynı yerde başladı. SEKA Kâğıt Fabrikasının bulunduğu yere Türkiye’nin Hyde Park’ı olan SEKAPARK yapıldı. Bu fikirsel bir dönüm noktasıydı. 8 arıtma tesisi ile İzmit Körfezi eski pis kokusundan kurtuldu. Sahil düzenlemeleriyle İzmit Körfezi cazibe merkezi oldu. Güneş enerjisi ile aydınlatılan devasa parklar yapıldı. Kocaeli’de yaşayan her bir kişi için 2’şer ağaç dikildi.

Kocaeli’nin değerleri ile ilgili yapılan araştırmada çok önemli verilere ulaşıldı. Bu veriler ışığında en hızlı şekilde sonuca gidilmeliydi. Çok fazla yatırım gerektirmeyen, dönüşümü çabuk olacak bir yerden başlamalıydık. İşte bu Kocaeli’nin eşsiz doğasıydı.

Doğa’da nasıl bir çalışma yapmaktan bahsediyorsunuz? Biraz açar mısınız?

Tabii ki. Bölge coğrafyası üzerinde yaptığımız çalışmada bölgemizin doğa sporları merkezi olabileceğini gördük. Zaten İstanbullu komşularımız sessiz sedasız yıllardır dağlarımızda, yaylalarımızda, ormanlarımızda kamp kuruyor, tırmanış ve trekking yapıyor, motorlarıyla kros yapıyorlardı. Yapmamız gereken bunu sistemli bir şekilde tanıtmak ve yayarak büyütmekti.

Nitekim öylede yaptık. Sporun anası nasıl atletizm ise doğa sporlarının anası da ‘trekking’dir. İşte bu düşünceden yola çıkarak bölgemizde trekking parkurlarının tespit edilmesine karar verildi.

Yaptığınız çalışmayı anlatabilir misiniz?

Türkiye’de bu işi yapan iki kişiden birisini tercih etmeliydik. Tercihimizi İsmail Şahinbaş’tan yana kullandık. İki yıldır Sayın Şahinbaş’la tüm Kocaeli’nin dağlarını, vadilerini, kanyonlarını ve yaylalarını geziyoruz. Bitki çeşitliliğinden su gücüne kadar birçok veriyi topladık. Ve 46 parkurdan oluşan toplam 413 kilometrelik trekking parkuru oluşturduk.

İki yıl arazide çalışmak zor olmadı mı?

Tabii zor oldu. Bu kolay bir iş değil. Önce araziye çıkıyorsunuz. Yöre insanıyla iletişim kuruyorsunuz. Yörenin tarihini, derelerini, bitki örtüsünü, manzarasını ve farklı olan özelliklerini öğreniyorsunuz. Belirlediğiniz bir parkurda yürüyorsunuz. Beğenmezseniz başka bir parkur belirleyip tekrar yürüyorsunuz. Parkuru fotoğraflıyorsunuz. Ölçüyorsunuz. Ve boyamasını yapıp tabelalarını asıyorsunuz. Bir parkuru işler hale getirebilmek için en az 3 kez yürümeniz gerekiyor. Yani şöyle düz bir hesapla 413 kilometreyi 3 kez yürüdüğümüzde 1.239 km yapar. ‘Yeşil Adımlar Projesi’ çerçevesinde 2 yılda en az 1.239 km yol yüründü.

Siz bu yürüyüşlerin hepsine katıldınız mı?

Hayır. Ben bu yürüyüşlere vaktim müsait olduğu müddetçe katılmaya çalıştım. Bende Sayın Şahinbaş’la birlikte hatırı sayılır miktarda yol yürüdüm.

Yapılan çalışmayı bir kitapta topladınız mı?

Evet. Yaptığımız bu çalışmayı 288 sayfalık ‘Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları’ isimli kitabımızda topladık. Kitabımızda önce Kocaeli’nin coğrafyasını, florasını, faunasını, tabiat parklarını, su gücünü, sulak alanlarını anlattık. Daha sonrada parkurlarımızı tanıttık. Parkur nereden başlıyor? Nerede bitiyor? İçilebilir su kaynakları var mı? Hangi mevsimde yürünebilir. Zorluk derecesi ve parkurların haritalarını kitabımızda bulabilirsiniz. Kitabımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından ücretsiz olarak temin edilebilir.

‘Yeşil Adımlar Projesi’ne Kocaelilerin yaklaşımı nasıl? Kentte nasıl bir etki uyandırdı?

Yeşil adımlar projesi kentte heyecan uyandırdı. Kocaelili projeye sahip çıktı. Böyle bir projenin yapılmasından memnun olan Kocaeli’deki doğa kulüpleri, izci kulüpleri, TEMA ve Akut yetkilileri başkanımıza teşekküre geldiler. Yürütülen projeden dolayı memnuniyetlerini ilettiler.

Hemşerilerimizin ya burası Kocaeli’de mi? Diye şaşırdıklarına da şahit oluyoruz. Geçen gün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Bir beyefendi kitabı görmüş ve temin etmek için belediyemize gelmiş. Beni aramış bende toplantıdaydım. İletişim bilgilerini bırakmış. Toplantı çıkışı beyefendiyi aradım. Böyle bir çalışmadan dolayı önce bizleri tebrik etti. Kocaeli’de böyle yerlerin var olduğunu bilmediğini söyledi. Sonra da bunları gerçekten Kocaeli’den mi çektiniz? Dedi. Bizde çekilen tüm fotoğrafları yerinde gösterebileceğimizi söyleyince bu parkurlarda planlanan yürüyüşlere nasıl katılabileceğini sordu. Bizde beyefendiyi yönlendirdik.

‘Yeşil Adımlar Projesi’ni tek bir cümleyle anlatır mısınız?

Tabii ki. ‘Yeşil Adımlar Projesi’; sosyal, çevreci bir turizm projesidir.

Bundan sonra nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Nasıl çalışmalar yapacağımızı anlatmadan önce ‘Yeşil Adımlar Projesi’nin daha sonuçlanmadığını belirtmek istiyorum. Projenin tanıtımı devam ediyor. Proje kapsamında çekilen fotoğraflardan seçtiğimiz 30 fotoğrafla 7 Ekim’de ‘Yeşil Adımlarla Kocaeli’ isimli fotoğraf sergisi açıyoruz. İztv’de ‘Yeşil Adımlar’ isimli bir belgesel yayınlandı. Yeni yürüyüşler tertipliyoruz. Su kayağı, kano ve kürek yapılabilecek şehre yakın bir gölet belirledik. Bu gölet olimpik ölçülerde hazırlanıyor. Bisiklet parkurları oluşturacağız. ‘Yeşil Adımlar Projesi’ ile bir kartopu yuvarladık. Bu kartopu aşağıya doğru büyüyerek yuvarlanıyor. Yeni yeni doğa sporlarıyla proje çeşitleniyor. ‘Yeşil Adımlar Projesi’ kapsamında yapılacak daha çok işimiz var. Önümüzdeki süreçte sosyal, çevreci projelerimizin yanına birde kültürel projeleri ekleyeceğiz. 3 bin yıllık tarihin bugünkü mirasçıları olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Yazı: Şener Aslan, fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Aradığınız Kişiye Ulaşamadığınız Anda Beni Arayınız

Next:

‘Bir atla antik Likya Yolu’nu yürümek artık bir rüya değil!’

You may also like

 • 07 Eki

  Varış Noktası

  Özgür Yazılar

  Yollar var diye, Bir bilet aldın diye, Nereye gittiğinden o kadar emin olma… Burcu Oylan ...

 • 22 Nis

  Türküler Yanmaktır

  Özgür Yazılar

  Bazen kavrulmaktır türküler, her yörede her dilde tutkuyla, öze varmaktır. Erzurum’dan seslenir ozan; “Nasıl methedeyim sevdiğim ...

 • 29 Ara

  Fitoterapi Öğrenelim!

  Özgür Yazılar

  Modern tıbbın artık yetersiz kaldığının kabulünü yaşadığımız günümüz dünyasında fitoterapi, alternatif bir tedavi yöntemi olarak ...

 • 30 Kas

  Resim

  Özgür Yazılar

  Bir fırça aldım elime, başladım yeryüzünü boyamaya. Önce Veysel gibi, uzun ince bir yol çizdim kendime. ...

Post a new comment