Köyceğiz Sultaniye Kaplıcası

13 Ekim of 2014 by

kaplica-7

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde bulunan Sultaniye Kaplıcası; Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıdır (98,3). Radon değeri açısından da dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. 

Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan kaplıca, MÖ 100 yıllarında Kaunos’lular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bizans Dönemi’nde ise genişletilerek konaklama tesisleri yapılmıştır. Günümüzde Bizans Dönemi’nde yapılan tesisler Köyceğiz Gölü’nün suları altında kalmıştır.

kaplica

Roma Dönemi’nde kapsamlı bir hastane haline getirilen kaplıca, kaynaklara göre hastanenin girişine ‘Tanrılar adına buraya ölüm giremez’ diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını buradan almıştır.

kaplica-2

Sultaniye Kaplıcaları, romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir. Sultaniye Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir.

kaplica-3

Su sıcaklığı 39 derece olan Sultaniye Kaplıcaları, radyoaktivite yüksekliği nedeniyle rehabilite edici özelliği vardır. Yatalak olarak getirilen hastaların burada tedavi gördükten sonra yürüyerek gittikleri bilinmektedir. Sultaniye Kaplıcaları’na Köyceğiz’den tekne veya karayoluyla ulaşabilirsiniz.

 

Sağlık Bakanlığı onaylı Sultaniye Kaplıcaları’nın iyi geldiği rahatsızlıklar:

Romatizma hastalıkları,
Deri hastalıkları,
Kalp ve kan dolaşımı,
Solunum yolları hastalıkları,
Kadın hastalıkları,
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları,
Mide ve bağırsak hastalıkları,
Sinir ve kas yorgunluğu ‘bünyesel yorgunluk’,
Sinirsel hastalık,
Eklem ve kireçlenme hastalığı,
Göz hastalıkları,
Ameliyat sonrası rahatsızlıklar,
Beslenme bozukluğu rahatsızlığı.

Köyceğiz Belediyesi tarafından işletilen kaplıca, Sultaniye Köyü’nde bulunmaktadır.

İletişim: (0252) 266 0077

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

Previous:

Diyar-ı Rum Gökçeada…

Next:

Gölgelerin Güneşle, Denizin Gökyüzü İle Birleştiği Yer: Fas

You may also like

Post a new comment