Livera Kalandar Etkinlikleri

12 Ocak of 2015 by

Trabzon’un Maçka İlçesi sınırlarında bulunan Livera (Yazlık) Köyü’nde yüzyıllardır süre gelen ‘Kalandar’ kutlamaları yapılıyor. Anadolu halk kültüründe ‘kalandaris’ veya ‘kalandar’ olarak bilinir ve Ocak ayının diğer adıdır. Latincede ‘calendea’ şeklinde geçen bu sözcük ayın ilk günü anlamında olup hesap tutulan defter ve batı dillerinde ‘calender’ şeklinde yazılıp ‘takvim’ anlamına gelmektedir.

kalandare-6

Kalandar gecesi yani yeni yılın ilk gecesi Rum-i takvime göre Ocak ayının 1’ine tekabül etmektedir. Bizim esas aldığımız miladi takvim kapsamında ise 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan geceye denk gelir.

kalandare-3

Bu gecede Livera Köyü’nde yeni yıl kutlamaları yapılır. Köyün gençleri yüzlerini maneya (Kazanın altında yanan ateşin dumanından oluşan madde) ile boyarlar, tanınmayacak şekilde kostüm giyerler ve Karakoncolos (orman, dağ, yaban adamı) kılığına bürünürler. Köyde kapı kapı dolaşarak çeşitli hediyeler alırlar. Genelde elma, armut, ceviz, fındık, ayva vs gibi hediyeler verilmektedir. Fakat yıllar önce Kalandar gecesine özel olarak koliva ve kabak da pişirilirdi. Hatta gün içerisinde hazırlıklara başlanılır akşam Karakoncoloslar heyecanla beklenirdi.

kalandare-2

Yazı: Hayrettin İshak Karagöz, fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

Previous:

Dünyanın Ekolojik Belgeselleri Bozaada’ya Geliyor

Next:

Rio Karnavalı

You may also like

 • 12 Oca

  Livera Kalandar Etkinlikleri

  Etkinlik

  Trabzon’un Maçka İlçesi sınırlarında bulunan Livera (Yazlık) Köyü’nde yüzyıllardır süre gelen ‘Kalandar’ kutlamaları yapılıyor. Anadolu ...

 • 16 May

  Kocayayla Geleneksel Yörük Şöleni

  Etkinlik

  Keles’in 4 km güneydoğusunda bulunan Kocayayla, Bursa’nın en ünlü piknik ve mesire yerleri arasındadır. Etrafı ...

 • 05 Oca

  3. Livera Kalandar Şenliği

  Etkinlik

  Her yıl Ocak ayının 13’üncü gecesini 14’üne bağlayan gece Doğu Karadeniz’de Kalandar gecesi(Rumi yılbaşı) olarak ...

 • 16 Mar

  Seben Nevruz Kutlamaları

  Etkinlik

  Bolu’nun Seben İlçesi’nde geleneksel olarak kutlanan Nevruz günü, tüm gezginler tarafından görülmesi gerekli kültürel etkinliklerimizdendir. ...

Post a new comment