Maagırı Rock‘da Çan Sesiyle Uyanış

28 Eylül of 2011 by

29 Ağustos 2011

Teknede ilk sabahımız saat 06.00. Çan sesiyle uyandırılıyoruz. Biraz daha uyumak istiyorum fakat çan sesi bir kez daha çalmaya başlıyor. Yavaş yavaş herkes yukarda toplanmaya başlıyor. Çay, kahve ve muz servisinden sonra biraz açılır gibi oluyoruz ve brifing için yemek salonunda toplanıyoruz. Bu günkü ilk dalışımız Maagiri Rock‘da.

Dalış teknesine geçtikten sonra Cüneyt Hoca ve Selda Hoca grupları belirliyor. Ben, Cafer, Ali ve Mustafa Bey bir grup oluyoruz. Dalışta üçüncü sıradayız. Sıramız geldiğinde teker teker atlıyor ve ok işaretiyle dalışa başlıyoruz.

Aşağıya inerken yavaş yavaş B.C’imdeki havayı azaltıyorum hepimiz aynı yüzerliliğe geldiğimizde gideceğimiz yere doğru yöneliyoruz. Cafer ve ben buddyiz. Cafer biraz fazla hava tüketiyor, bu dalışta onun havasını idareli kullanmasını diliyorum çünkü bu gün köpek balıklarını yüzde yüz görme şansımız var. Eğer havası azalırsa benimde onunla beraber çıkmam gerekiyor. Etrafıma dikkatlice bakmağa çalışıyorum aklım köpek balıklarında her ne kadar bir şey yapmazlar deseler de ya olursa demekten kendimi alamıyorum. Maldivler’e gelmeden önce bir yerde okumuştum köpek balığı saldırıları en çok Avustralya’da görülmekteymiş. Köpekbalıklarının saldırısına sebep olan etkenlerden biri de yüzen kimsenin sudaki hareketleriymiş. Bir insanın sudaki davranışı, çoğu zaman köpekbalıklarının davranışını tayin edermiş. Denizde yüzen insan, köpekbalığı gördüğü takdirde soğukkanlılığını bozmamalıymış. Bu bana biraz zor gibi görünüyor. Umarım biz böyle bir olayla karşılaşmayız diyorum.

Denizin altı sanki bir akvaryum binlerce rengârenk balıklar ve adını bilmediğim bitki türleriyle dolu. Zinah bizi köpek balıklarının en çok bulunduğu bölgeye doğru götürüyor. Bütün gruplar bir araya gelip aşağıda diziliyoruz, fakat akıntı çok fazla yüzebilmek ya da durabilmek imkânsız. Biraz ilerlemeye çalıştıktan sonra herkes kayalıklarda bir yerlere tutunuyor ve fazla yaklaşmadan köpek balıkların seyretmeye başlıyoruz. İnanılmaz bir görüntü sanki televizyonda belgesel izler gibi seyrediyoruz. Önümüzden bir iki küçük köpek balığı geçiyor derken daha büyükleri görünmeğe başlıyor. Herkes birbirine haber veriyor heyecanlanmamak mümkün değil. Bence bu âlemin kralı Köpek balıkları gibi görünüyor. 40 dakika süren dalıştan sonra başımız dönmeye başlıyor böyle bir heyecana şahitlik etmenin keyfi çok başka.

Daha sonraki dalışlarımız için yemek salonunda önce kahvaltı sonra brifing için toplanıyoruz. İkinci dalışı Rasdhoo Madıvaru Bölgesi’nde ve üçüncü son dalışımızı da Madıvaru Reyru dalış bölgesinde tamamlıyoruz.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Fotoğraflar: Gökhan Gencer ve Yıldırım Gençoğlu

Previous:

Cennette Dalmak

Next:

Rasdhoo Madıvarı

You may also like

Post a new comment