Marakes’e Dönüş

21 Aralık of 2010 by

19 Mayıs

Sabah 6 da kalktık, sıcağa kalmamak için en iyi yol. Çadırımızın önüne kurulan yer sofrasında tereyağı, sıcak ekmek, bal ve yeşil çay ile kahvaltı ettik. Kahvaltı öncesinde ve sonrasında fotoğraf çektim. Derken kervan yola düzüldü. Kum tepelerinin ufkunda gelmekte olan sıcak havanın izleri seçilebiliyordu.

Zagora, Cezayir ve Fas sınırına yakında bir yerdi. Çöl iklimi, kurak dağlar, kanyonlar, dümdüz giden uçsuz bucaksız yollar ve yerlerde yuvarlanan diken yumakları tıpkı bir western filminin içindeymişim gibi hissettiriyordu. Arizona’yı aratmadığından, Sergio Leone’nin Clint Eastwood’lu filmleri buralarda çekilirmiş. Boşuna değil, şu beyaz evin önünde çamaşır asan mavi gözlü, beyaz giysili, siyah saçlı bir kadın ile atını bağlamış tütününü içen uzun boylu pançolu bir kovboy görmeye çalışmam. Aynı zamanda, geçtiğimiz tuhaf dokulu derin ve yarıklar bulunan kanyonlardan bir kadraj alsan, bu dünya üzerinde bir yer olup olmadığı bile izleyiciye şüphe verir ve kolayca buranın iklimi atmosferi toprağın rengi farklı başka bir gezegen olduğuna inandırılabilir. Star Wars’ı da burada çekmişler. Nitekim öğle yemeği yemek için durduğumuz Kasbah adlı kasabada girişinde altın harflerle ve Latin alfabesiyle adı yazan bir sinema müzesi vardı. Fakat o da sıcak ülkelerin zorunlu siesta (öğle uykusu) kuralına uyduğu için yalnız bir görevlinin beklediği büyük kapıları kapalıydı.
 
 
Fas’ta bütün tabelalar Fransızca ve Fasça. Ve Fas’ta, Casablanca, Fez, Marakeş gibi kalkınmış ve modern şehirler bulunsa da, ülkeye şöyle bir baktığımda buram buram sömürülmüşlük ve fakirlik görmekteyim. Avrupa, bu insanların sırtında yükseliyor. Bir yerlerde ne kadar fakir varsa her zaman başka bir yerlerde o kadar zengin mevcuttur.
 
 
Bana gelince, ben de Atlas Dağları’nın üzerlerinden kıvrıla kıvrıla giden uçuruma bakan ince yollarda eddie vedder dinleyen silahı da fotoğraf makinesi olan bir kovboyum. Arada bir özgürlüğü hissediyorum, bir de bakıyorum ki rüzgârmış.
 
 
 
 

 

   

Previous:

Zagora

Next:

Hava Çok Sıcak

You may also like

 • 19 Ara

  Marakes

  Fas / Özlem Dikel

  17 Mayıs Afrika’nınAfrika’nın nasıl bir diyar olduğunu Cebelitarık üzerinden uçarken az çok hissetmiştim. Nitekim Tanger ...

 • 21 Ara

  Marakes’e Dönüş

  Fas / Özlem Dikel

  19 Mayıs Sabah 6 da kalktık, sıcağa kalmamak için en iyi yol. Çadırımızın önüne kurulan ...

 • 23 Ara

  Son Gün

  Fas / Özlem Dikel

  21 Mayıs Bu gün son gün. Marakeş Havaalanı’ndan kalkacak olan öğleden sonraki uçuşumuza gidebilmek için ...

 • 22 Ara

  Hava Çok Sıcak

  Fas / Özlem Dikel

  20 Mayıs Buralar cehennem sıcağı. Kutubiye Camii’nin oradan bir taksi tutup, 5. Muhammed Caddesi üzerinden ...

Post a new comment