Marsis: ‘Müzik birçok şeyi değiştirebilir’

21 Ocak of 2011 by

Karadeniz müziğinin sevilen rock grubu Marsis ilk kez Almanya’nın Köln kentindeki ünlü Villarocka Salonu’nda 15 Ocak 2011’de Avrupalı dinleyicilerle buluştu. Büyük coşku içinde geçen konserde Marsis geride büyük bir hayran kitlesi bıraktı. Kendine özgü bir dinleyici kitlesi olmasına karşın Marsis Rock grubu yabancılarında ilgiyle izlemesi dikkat çekti. Özellikle Karadeniz yöresine ait enstrümanlarla rock soundunun bu şekilde harmanlamasını ilgiyle izlediler.

Avrupa’daki konserlerinde kendilerini yalnız bırakmadık ve kendileriyle konser sonrası röportaj yapma imkânı bulduk.

Arkadaşlar önce Köln’ne hoş geldiniz. İlk defa Almanya’da konser verdiniz ne düşünüyorsunuz?

Marsis’in, Türkiye sınırlarından taştığını görmek bizi çok mutlu ediyor. Grubun ilk müzik yapmaya başladığı günden beri, hedefi olan evrenselleşmek kavramına ilk adım atışımız bizleri çok heyecanlandırdı. Dünyanın farklı bir yerinde sevenlerimizle buluştuk. Yüksek enerjili ve çok hareketli bir konser olması, güzel bir başlangıca sebep oldu. Yaptığımız müziğe gerçekten inanıyoruz ve yüreğimizle varız. Amacımız da Dünya’nın birçok yerinde bu müziği binlerce, milyonlarca insanla paylaşmaktır.

Peki, geldiğiniz noktada geriye baktığınızda daha neler yapmak istiyorsunuz bizlere anlatır mısınız?

Müzik adına yapmak istediğimiz birçok planımız var. Üretim olmadan yapılan bir müziğe ya da bir yaşama inanmayan insanlar olduğumuzdan, tabi ki en çok istediğimiz daha çok üretmektir. İnsanlık ve dünya adına yapmak istediklerimiz ise çok daha fazla. Müziğin birçok şeyi değiştirebileceğini ve türlü güzelliklere neden olabileceğinin çok fazla farkındayız. Bu yüzden, mücadelemiz çok büyük ve insanlık olarak çok işimiz var. Savaşlardan, sömürüden, ırkçılıktan, militarizmden, cinsiyetçilikten, yaşamı yok edecek enerjilerden uzak. Barışın hükmettiği ve insanların birbirini daha fazla sevdiği başka bir dünya istiyoruz.

Bundan sonraki projeleriniz nelerdir albüm çalışmanız var mı?

İkinci albümümüzün düzenlemelerine başladık. Anlayacağınız tekrar heyecanlı bir maraton başladı. Bu albümde Kalan Müzik etiketiyle yayınlanacak. Kayıtların ne zaman biteceğine dair, kesin bir tarih veremeyeceğiz maalesef. Ama Marsis’i anlatacak ve yaşatacak, Karadeniz hırçınlığını, asiliğini ve duygusunu taşıyan, anonim düzenlemeler ve yeni bestelerden oluşan, güzel bir albüm hedefindeyiz.

Son dönemde Karadeniz’de yapılmaya çalışılan HES’lere (Hidroelektrik santralleri) ve nükleer santrallere karşı bir mücadele içindesiniz. Düşüncelerinizden bahseder misiniz?

‘Dünyayı güzellik kurtaracak. Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.’ Bu alıntı cümleler aslında anlatmak istediğimiz her şeyi gayet açık bir şekilde anlatıyor. Dünya enerji politikaları, bizleri yok etmek adına ciddi adımlar atıyor. Türkiye’de de bu paralel bir şekilde, hatta şu an mevcut hükümetle ileri düzeyde can yakacak şekilde ilerliyor.

Dünyayı ve bizleri düşünmeyen bir sistemle, bir düzenle, bir hükümetle karşı karşıyayız. Hala Çernobil felaketinin acılarını çekerken, bütün Karadeniz’e kanser diye bir hastalık saçılmışken, her şeyi örtbas edip, nükleer santral ihaleleriyle uğraşan; Karadeniz’in canı olan derelerimizin her birine, HES kurmak isteyip, sularımızı enerji kazanmak adına, şirketlere satan bir hükümetle karşı karşıyayız. Yenilmeden, onların yalanlarına kanmadan, doğamızı ve dünyamızı korumaya ve mücadelemize, çoğalarak devam ediyoruz.

Peki, arkadaşlar sizlere başarılar diliyorum konser üzerine bu yorgunluk üstüne benimle röportaj yaptığınız için çok tesekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz sana hem bu anlamla da seninle de hasret gidermiş olduk uzun yıllardan sonra seni görmek güzel bir duyguydu. İlgin için de ayrıca biz sana tesekkür etmek istiyoruz.

Görüşmek üzere arkadaşlar sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun…

Yazı ve fotoğraflar: Ahmet Şahinbaş

Previous:

Artvin’e Yolculuk

Next:

Yedigöller ‘Kış’ında Gezilir

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.