Mudurnu, Kar ve Çocukluğum…

11 Mart of 2011 by

Mudurnu’nun tarihi ve kültürünün yanında güzel doğasını da belgeleyebilmek, bilenleri sevindirmek bilmeyenleri ilgisini ve bilgisini artırmak için Mudurnu’ya karın yağmasıyla davet ettiğim tarih, doğa, çevre programcısı fotoğrafçı sevgili dostum İsmail Şahinbaş’ın Mudurnu görüntülerini çekmeye başladık… Dar sokaklarda gezerken aklıma gelen çocukluk anlarımın bazılarını paylaşmak istedim.

Teknolojinin hayatımıza girmesi ve zaman kaybımızı asgari seviyeye indirmesi insani ilişkilerimizi kolaylaştırması gerekirken bizim toplumumuzda tamamen tersi bir durum yaşandı. Son model her şeyin bulunabildiği şatafatlı marketler tozlu bakkal raflarından aldığımız bir ürünün tadını vermez oldu. Ulaşım imkânları sayesinde kısa sürede aşılan yollar, karda kışta, soğukta bırakın çok yakın akrabaya ana, babaya gitmeyi dedenizin ebem, Nuh zamanından asker arkadaşına gidilirkenki tadı vermez oldu.

Çocukluğunda mahalle arasında, köyde babasının ya da becerikli komşu amcanın yaptığı kayığa binmekten alınan zevki şu an metrodan, son model araçlardan alabilen var mı? “Ayrıca kayık ayakları Semerler şimşirinden yapıldıysa kimse geçemezdi.”

Evin yanındaki katarın içinden çıkarılıp araba tekeri yapmak için kesilen odun parçalarını, çam kabuğundan yapılan tabancayı, bedevreden yapılan kılcı, köknar dalından yapılan kuburu, ninemizin gözerinden yapılan kuş kapanını, misafir geldiğinde kesilen tavuğun kokusunun etrafa yayıldığı, sobanın üstüne konan ıslak nohudun cızırtısını, kar yağmış ağaç dalının altından geçerken dalı silkeleyip kaçan çocukluk arkadaşlarını ve çocukluğunu özleyenlere…

Yazı: Mehmet Cantürk, fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

Previous:

Bodrum’da Şubat Güneşi

Next:

Göynük’te Kar Molası

You may also like

 • 08 Eyl

  Zeytinli Köşk

  Gezi

  Araba kullananlar bilirler. Güzelliklerin içinden geçersiniz ama sadece yolu görürsünüz. Ne sağınızdaki solunuzdaki ormanları, ne ...

 • 10 May

  Endonezya’nın En Çekici Adası; Bali!!!

  Gezi

  Dünya’da bir yer gösterin ki tek başına seyehat edebileceğiniz ve bir dakikasından bile sıkılmayacağınız bir ...

 • 31 Ara

  Halfeti

  Gezi

  Halfeti, MÖ 855 yılında Asur kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman Şitamrat adını taşıyordu. ...

 • 09 Ara

  Yükselen Sessiz Komşu Şehir; Batum

  Gezi

  Ev çok kalabalık mahalle arkadaşları gelmiş. Fuat Abi, Zeliha, Ercan, Dursune Abla. Trabzon’daki vericinin gücünden ...

Post a new comment