Ne ve Nasıl Olmayı Tercih Ettiğimize Göre Değişir Durduğumuz Nokta

15 Aralık of 2010 by

Hep derim yaşadığımız şeylere başımıza gelenlere bir bakarsak kuşbakışı diğer adı ile objektif olarak, belirli maddeler var hayatta. Bunlar öyle ince noktalar, öyle maddeler ki her yerde ve her canlı için geçerli.

Örneklersek Menekşe Yaylası’na gittim, yağmurlu bir gündü. Ayakkabılarım oluklu, kaymayacak ayakkabılar ancak kahvaltı yaptığımız yerde kaydı. Bir kere orada kaydı ya, akla takıldı, beyin attı onu bir köşesine fark ettirmeden. Belki de yukarı yaylada gördüğüm o şirin ‘Can’da bu yüzden yaklaşmaya korkmuştu civarında insanlar çoğalınca.

Benimle iletişime geçmeye çalışırken gayet içten, elimdeki elmayı koklayan ‘Can’, civarında insanlar çoğalınca ürkekliğinin gözlerinden anlaşıldığının farkında olmadan havlamaya aslan görünmeye çalışmıştı…

Kim bilir ne yaşamıştı? Gelelim şu bizim ayakkabıya… Yaylaya çıkarken çok kısa ve hiç korkulmayacak bir yerden geçiyoruz aşağısı bana göre uçurum ama geçilemeyecek bir yer değil, abartıyorum kendime. Hemen beynimin arkasından ayakkabımın kaydığı sahne gözlerimin önüne düştü. Tırsaklık tüm vücuda hakim. Aynı ‘Can’ kardeş. Tırsak ama değil çünkü korktuğunu anlarsak belki daha da zarar görebileceğini düşünüyor kendince…

Korkmadığına inandırman gerekiyor kendini, rol yapmadan içinde inanman gerekiyor, yoksa aynı ‘Can’ gibi sadece aslan görünümlü bir çomar olursun ve aşman gereken yerleri ve şeyleri aşamazsın. Kendini kandırdın mı bir noktadan sonra zaten bilinçaltın buna inanır. Bunları konuşabilseydik ona da anlatacaktım ama rahat bırakmadılar bizi. ‘Can’ kardeşin fotosu aşağıda çok yakışıklı ve karizmatik.

Özetle korkularımızdır bizi güçsüz kılan ve sonucunda yok olmamıza sebebiyet veren. Korkularımızı bir noktaya kadar bile olsa törpülemezsek aynen bizim ‘Can’a baktığımız gözler ile bize bakanlarda çok olur ve biz o yamaçtan düşeriz.

Fotoğraf: Doğa Gül

Previous:

Dumanlı Dağların Altında Yatan Gizli Gerçek

Next:

Kokarca Nasıl Kokar, Bilen Var Mı?

You may also like

Post a new comment