Nepal – Hindistan Sınırı

24 Ağustos of 2011 by

16.08.2011

“Ben kendiliğimden var değilim bu varlığımla, kendim çıkmış değilim elbet bu karanlık yola. Bir başka varlıktan gelmiş bendeki varlık, ben dediğin kim ola, nerde, ne zaman var ola?”

Yarın yola çıkmamız gerekirken, öğreniyoruz ki Nepal’de 25 bin kişilik bir eylem patlak verecekmiş. Sizin için ortasına düşmek iyi olmaz. Hatta 2 gün boyunca otobüs bile bulamayabilirsiniz diyorlar. Böyle bir durumu göze önünde tutup, Nepal vizemizin de son 2 günü olduğunu düşünürsek, hiç riske girmeyip apar topar, birkaç saat içinde sınır kenti Sanouli’ye gitmeye karar veriyoruz.

Sınıra giden otobüs, son dakika işlerindeki tersliklerden kaynaklanan durumla beklediğimiz gibi yerel otobüs oluyor. Normalde turist otobüsüne binip görece daha rahat bir yolculuk yapmamız gerekiyordu. Zaten otobüse binince bunun neden yerel halkın kullanımında olduğunu hemen anlıyoruz. Cüsselerimizin yarısı kadar koltuk alanlarında, onlarca bavulla beraber 11 saat yolculuk… Otobüslerin üzerinde yaptığımız yolculuklar bile daha konforluydu.

Fiziki anlamda gerçekten ilk defa yol aldığımı hissediyorum. Yollar öylesine kötü ve öylesine karanlık ki, gerçekten bir hiçin ortasındayız. Daracık anayolda dev kamyonlarla çarpışmamak için sürekli manevralar yapan şoför bizi sürekli bir o tarafa bir bu tarafa sallıyor. Kafamızı, kolumuzu sürekli bir yerlere çarpıyoruz. Arada sırada, zamansız verilen molalarda ise canını kurtarmaya çalışan kurbanlıklar gibi kendimizi zor atıyoruz dışarı.

Bu bir ulaşım. Bir yere varmak istiyorsak bazen bu gibi durumlara katlanmak zorundayız. Her şey hayatta beklediğimiz gibi olmak zorunda değil. Belki de zaman zaman uyum sağlayamadığımız için mutsuzuz. Rahata alıştığımız için, kontrol etmek istediğimiz için öğrenemiyoruz belki de. Aklımın berraklığında bu rahatsız ortamda bile uykuya dalıyorum. Ve rüyamda onu görüyorum. Hindistan’da ‘o’ sanki. Beni bekliyormuş gibi geliyor, nedensiz. Özlüyorum…

 

Previous:

Pokhora – Kathmandu

Next:

Sanouli – Gorakhpur

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.