‘Olimpos’ Diye Bir Yer Yok

04 Ocak of 2011 by

Kültürel olgu, insanoğlunun bin yıllardır süren yaşam serüveninde, doğayı ve yaşamı anlama istediği ile doğmuştur. Mağara ve kaya sığınaklarından yerleşik yaşama, avcılık ve toplayıcılıktan, ekip – biçmeye uzanan yaşam sürecinde tecrübe ederek kültür oluşmuştur.

Kültürel olgu, dünyanın çeşitli yerlerinde insanlığın ortak aklı ile benzerlikler gösterse de, kimi yerlerde de çok daha farklı eserler de meydana çıkmıştır. Merdiven, kilim, kazma, çekiç, eldiven gibi kullanılan araçlar ‘insanlığın ortak aklı’ ile meydana gelmiştir. Kilimi kim buldu, merdiven ilk nerede görüldü gibi tartışmalar anlamsızdır. Keşiflerin bulunmasında aslında en etkin rol coğrafyalarındır. Coğrafi şartların durumu ve bu durumda ortaya çıkan ihtiyaçlara göre keşifler ortaya çıkmıştır. İklim ve elbise ilişkisi buna en iyi örnektir. İnsanlığın fikren gelişimi ile moda sektörü doğmuştur.

Kimi yerlerde de öyle eserler meydana gelmiş ki eşi ve benzerine az rastlanır. Mısır’ın piramitleri, Nemrut Dağı’ndaki Kommagene eserleri, Çin Seddi ve Taç Mahal en bilinen şaheserlerden bir kaçıdır.

Kültürel miras eserlerimiz arasında yer isimleri de bulunuyor. Öyle yer ya da bölge isimleri var ki varlıklarını yüzyıllardır sürdürmüşler. Şu an dünya üzerinde kaç tane devletin tam olarak yaşını biliyoruz. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti 1923’te kuruldu. Sovyetlerden dağılan onlarca devlet kuruldu daha dün gibi. İngiltere isminin yaşı kaçtır?

Peki, kentlerin, nehirlerin, dağların isimleri kaç yaşındadır? Güzel bir örnek verecek olursak; Antalya’nın Kumluca İlçesi sınırları içerisinde kasaba konumunda bulunan Adrasan’ın ismi en az dört bin yaşındadır. Adrasan’ın ismi ‘ana tanrıça ülkesi’ anlamına geliyor. Dört bin yıl boyunca ismini muhafaza etmeyi başarmış bir yerden bahsediyoruz.

Olympos ismi ne anlam ifade ediyor?

Bu büyülü isim kaç yaşında olabilir?

İnsanoğlu kaç yüzyıldır Olympos kelimesini kullandı?

Olympos diyen ilk kim oldu?

Tüm bunlar düşünüle dursun, bir de böyle kültürel miras isimlerimizin yanlış okunma yazılma sorunu var. Bir dağa, bir antik kente, bir nehre, bir vadiye ilk hangi isim konulursa, aynı ismin muhafaza edilmesi taraftarıyım. Ama ilk olarak, hangi ağız biçimi ile söylediyse, aynı kalmak şartıyla.

Olimpos diye bir yer yok, Olympos var. Tüm dünya üzerinde 23 tane bu isimle ve bu biçimle yazılan hali ile var. Olympos ismi var olduğu günden sonsuza kadar hep büyülü bir geçmiş, döneminin şartları üzerinde üst uygarlık yaşamış kentler ve mitolojik öykülere ilham veren yüce dağlar olarak hafızalarda kalacak…

Yazı ve fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Hayatın Anlamı Nedir?

Next:

Su ve Kadın

You may also like

Post a new comment