Orada Bir Takım Var Uzakta

10 Aralık of 2010 by

Çok uzakta, çok uzaklarda bir takım… Renklerini, bir tek oyuncusunun adını bilmesekte ve en önemlisi icra ettiği sporu bir kez olsun izlememiş olup,tribünlerinde bir kez olsun bağırmasakta o takım bizim takımımız. Yense de yenilse de A.B.D.’de Philadelphia Eyaleti’nin NHL takımı ‘Eagles’ bizim takımımız.

Eagles takımını çok uzaklardan desteklemenin bir sebebi olmalı yurdumun sarısı, kırmızısı, laciverdi, siyahı, beyazı, bordosu ve mavisi dururken. Bu takım ‘Go Green’ sosyal sorumluluk projesi altında inanılmaz güzelliklere imza atıyor. Bunları kısaca sıralayım;

– Maçlarını oynadıkları sahanın, antreman yaptıkları tesislerin ve kulüp binalarının tüm elektriği kendilerinin kurduğu güneş panellerinden karşılıyorlar.

–  Oyuncuların tüm giysileri (forma, eşofman vb) geri dönüşümlü ürünlerden yapılmış ve doğa dostu kıyafetler.

–  Kendi spor marketlerinde de bu geri dönüşümlü taraftar ürünlerini satıp, belli bir alışveriş kotasını geçen taraftara da kulübün adını taşıyan orman arazisinde bir ağaç dikiliyor.

–  Kulübün 2010-2011 yılı özel takvimi ise geri dönüşümlü kâğıtlarla yapılmış.

–  Statlarındaki alışveriş merkezleri ve lokantalarında plastik ambalaj yerine doğada kendiliğinden kaybolabilen geri dönüşümlü pirinçten yapılmış şişe ve tabaklar kullanıyorlar.

Bu ve bunun gibi onlarca doğa dostu etkinliği kulübün resmi sitesinde bulmanız mümkün.

Böylesi özel bir takım dünyanın neresinde ve hangi ülkesinde olursa olsun tutulur. Hele bu ruhu barındıran insanların milyon dolarla oynayan zengin işadamları olduğunu düşünürsek; durum daha sevindirici.

Sanıyorum ki başlıca takımım Galatasaray olmak üzere, sempati duyduğum Barcelona, Livorno, St. Pauli  ve Adana Demirspor takımları da aralarına katılan  bu yeni doğa dostu arkadaşlarını seveceklerdir.

Dünyada böylesi güzellikler varken, Avrupa’da İngiltere, Almanya ve İtalya liglerinde maçların yüzde seksenin güneş ışığından ve fazla elektrik tüketiminden kaçınmak için erken saatlerde oynanırken, neden bizler sadece yayıncı kuruluş için lig maçlarını gecenin geç saatlerinde oynuyoruz. Hatta bir alt ligimizde bile.

Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin ya da Beşiktaş’ın geri dönüşümlü ve doğa dostu formalarla çıkmazı belki hayal ama elektrik tasarrufu belki olası bir ihtimal…

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Previous:

Bir Sürü İnsan

Next:

Çalışkan Karıncalar ve Yuvaları

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.