Rumeli Feneri Balıkçı Köyü

08 Aralık of 2010 by

Merhaba Fotoğrafsever dostlar, Rumeli Feneri Köyü gezimden fotoğraflarımı ve gezi yazımı yol notlarımı sizlerle paylaşıyorum.

Rumeli Feneri Köyü, İstanbul’un Sarıyer İlçesi’ne bağlı şirin balıkçı köyüdür. Adından da anlaşıldığı gibi köyde deniz feneri vardır. Bu fener Karadeniz’den gelen gemileri İstanbul Boğazı’nın girişinde karşılar. Köyün yerlileri ile yaptığım sohbette fenerin 1856 yılında yapıldığını öğrendim.

Rumeli Feneri, Türkeli Feneri olarak ta biliniyor ve İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda denizcilere yol gösteriyor.

Rumeli Feneri’nde yer alan deniz feneri deniz yüzeyinden 58 metre yüksektedir.  Kule 30 metre boyundadır.

Aracınızla Sarıyer’den Rumeli Feneri tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz. Rumeli Feneri Köyü, Sarıyer’e yaklaşık 15 kilometre mesafededir.

Rumeli Feneri’ne Sarıyer’den hareket eden belediye otobüsleri ulaşmakta mümkündür. Sarıyer – Rumeli Feneri arasında haftanın yedi günü 150 numaralı otobüs çalışmaktadır.

Sarıyer’den taksi ile gitmek isterseniz biraz pazarlıkla 25 TL’ye gidebilirsiniz. Denize kıyısı olmasına rağmen vapur, tekne veya deniz otobüsü ile köye ulaşım yoktur.

Rumeli Feneri’nin en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Rumeli Feneri, konumu ve balıkçı barınağıyla bölgede ekonomik öneme sahiptir.

Bu şirin köy, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan yerleşim yeridir. Karadeniz ve Marmara Denizi’ne kıyıları olan Rumeli Feneri’nin etrafında çam ormanlarıyla yeşilin ve mavinin bir araya geldiği güzel bir manzara ve surlardan oluşan kale yer almaktadır.

Rumeli Feneri konumu, çevresi, İstanbul’a yakınlığı ile fotoğrafçılar için uygun bir rotadır. Limanda deniz seviyesinden feneri, balıkçı teknelerini, köyü fotoğraf kadrajınıza alabilirsiniz. Limandan yaptığım kadrajda balıkçı köyündeki yaşamı daha iyi anlattığımı düşünüyorum, fenerde daha görkemli görünüyor.

Köy meydanında iki tane köy kahvesi de karşılıklı olarak yer alıyor. Biraz soluklanabilmek için havada güzelse köy kahvesinin önündeki taburelerde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Köy içerisinden kısa bir rampa ile limana inebilirsiniz. Limanda balıkçılarla sohbette ediyorum, çoğunluğu açık denizden Karadeniz’den gelen büyük balıkçı tekneleri limanda bakımlarını yapıyorlar. Sinop’tan, Samsun’dan, Trabzon’dan gelen tekneler var. 

Limanda salaş diyebileceğim, fiyatları ekonomik,  balıkları her an taze balık lokantaları da yer alıyor.

İstanbul’a yakın şirin ve mütevazı balıkçı köyünde hem yürüyüş yapmak, hem leziz balıklardan tatmak, hem de balıkçı köyünü fotoğraflamak istiyorsanız bu rota tam size göredir.

Görüşmek dileğiyle…

Yazı ve fotoğraflar: Murat Kaan

Previous:

Gölcük Krater Gölü

Next:

Yükselen Sessiz Komşu Şehir; Batum

You may also like

 • 03 Kas

  Lviv Anılarım

  Gezi

  Odessa’dan kalkan trenim Lviv’e ya da Rusların deyimi ile Lvov’a sabah 06.50 gibi geldi. Bir ...

 • 29 Eyl

  Krakow: Doğu Avrupa’nın Açık Hava Müzesi

  Gezi

  Polonya’nın Krakow şehri mimari özellikleriyle adeta bir şaheser. Şehir birbirinden güzel tarihi eserleri ve tarihi ...

 • 10 Tem

  Antibes

  Gezi

  Antíbol ya da Antibo olarak ta tarihte yer alan Antibes, Fransa’nın Cote d’Azur Bölgesi’nde, Cannes ...

 • 08 Ara

  Rumeli Feneri Balıkçı Köyü

  Gezi

  Merhaba Fotoğrafsever dostlar, Rumeli Feneri Köyü gezimden fotoğraflarımı ve gezi yazımı yol notlarımı sizlerle paylaşıyorum. ...

Post a new comment