Sabırtaşı İçli Köfte

01 Haziran of 2011 by

12.00 ile 23.00 saatleri arasında yolunuz İstiklal Caddesi’ne düşerse Galatasaray Lisesi’ni, Tünel’e doğru geçer geçmez yolun sağında küçük bir camekân ve içerisinde nar gibi kızarmış içli köfteleri görürsünüz. 

Kar beyazı önlüklü Mustafa Bey, 1988 yılında içli köfteciliğe başlayan Rahmetli Ali Bey’in oğlu. Ali Bey, önce eşi Fatma Hanım’ın evde hazırladığı içli köfteleri seyyar olarak Çiçek Pasajı’nda ve kahvelerde satarmış. Daha sonra şimdiki yerlerini açmış. Ali Bey’in vefatından sonra Mustafa Bey işin başına geçmiş.

İçli köfte camekânının arkasındaki binanın 5. katında bulunan Sabırtaşı Rastautant – Cafe’de ise fesleğenli mantı, sömelek köfte, eşkilaye sulusu, harhar kebabı, suluyağlı köfte, yüzük çorba yemeği ilginç olduğu kadar, farklı lezzetler. Birçok büyük otel içli köfteler için özel siparişler vermekte. Ali Bey iki yıl evvel rahmetli olunca oğlu Mustafa Bey işin başına geçmiş.

Bu leziz içli köftenin tarifini Ali Bey’in kaleminden verelim; Bir kadın, bir erkek ve altı çocuk alınır. Yaşamın sıkıntısıyla iyice yoğurulur. İçine bolca dayanışma tutam tutam sabır ve azim katılır. Bu harca göz kararı yokluk, zorluk ve gece gündüz çalışma eklenir. Harç nasırlı avuçlarda biçimlenir. Dünya denen şu kızgın tavada bir güzel pişirilir.

Bu kadar zorluklarla hazırlanmış içli köfteyi dünyanın hiç bir yerinde bulamazsınız. Kahramanmaraş’ın özel yemeklerini sunan Sabırtaşı uğanılması gereken bir liman.

Adres: Sabırtaşı Restaurant – Cafe

İstiklal Cad. No: 112 Kat: 5 (Yapıkredi Bankası Karşısı) Galatasaray – İSTANBUL

Tel: 0 (212) 251 94 23 / 244 82 26, www.sabirtasi.com.tr

Previous:

Artvin Bizim Döner Salonu

Next:

Farklı Meyhane Prinkip0, Namı Diğer Fıstık Ahmet’in Yeri

You may also like

    Post a new comment