Safranbolu Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi Açılışı Yapıldı

17 Mart of 2011 by

Safranbolu Belediyesinin yaptığı Safranbolu’da bir ilk olan Sokak Hayvanları Barındırma Rehabilitasyon Merkezi Karabük Valisi İzzettin Küçük ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’nin katılımıyla açıldı.

Açılışa çok sayıda protokol üyesi ve vatandaş katılım gösterirken hayvan barınağına hayvan alımlar da başladı. Açılışta bir konuşma yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy duygularını şöyle ifade etti: “Belediyeler doğaya, hayata hizmet ettiği kadar, hayatı beraber paylaştıkları canlılara da hizmet üretmek zorundalar. Medeniyetin düzeyi insana hizmetteki kalite kadar, diğer canlılara yapılan hizmetteki kaliteyle de ölçülmektedir.

Safranbolu Belediyesi olarak hayatı, caddeleri, sokakları beraber paylaştığımız, kendisine bir yuva edinememiş olan sokak hayvanlarını tedavi, rehabilitasyon ve barınma sağlayan merkezi yapmayı ilk geldiğimiz gün planlamıştık. Uzun bir süreç yaşandı. Bu arazinin kamu kurumundan Maliye Bakanlığının tahsisinin ardından bina ile ilgili proje çalışmaları ardından inşaat süreci gerçekleşti.

Merkezimiz 60 hayvan kapasiteli olup burada sokakta yaşayan hayvanların öncelikle tedavileri, rehabilitasyonu, insanların evlerinde barındırdığı hayvanların tedavileri, kısırlaştırılmaları bu merkezde yapılacak. Bundan sonra ilçemizde ve bölgemizdeki sokak hayvanlarının kontrolleri gerçekleştirilip kulaklarına küpeleri takılıp yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacağız.

Hayvan kanununun yayınlandığı geçmişteki mevzuat çerçevesinde de bu çalışmalar desteklenmekte ve öngörülmekteydi. Çevre bakanlığıyla yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda burada kısırlaştıracağımız hayvan başına belli bir ücret alarak merkezimizin finansmanı da bu şekilde sağlanmış olacak. Çalışmalarımızda arsa tedarikinde göstermiş olduğu gayretlerden dolayı maliye bakanlığının bütün teşkilatına bölgemizdeki arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç biliyor, Karabük Belediyesinden Veteriner Müdürüne bu çalışmamızda bize destek veren bütün kamu yöneticilerine teşekkür ediyor, katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum.”

Previous:

Sekapark

Next:

Köylerde Tiyatro Coşkusu

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.