Sağlık ve Mutluluk Ülkesi Ekvator

07 Mart of 2012 by

Ekvator, Güney Amerika’nın batısında, Büyük Okyanus ile Kolombiya ve Peru arasında yer almaktadır. Ülkenin 966 km batısında Büyük Okyanus’taki Galapagos Adaları da 1832’de beri Ekvador’un bir parçasıdır.

1919’da Ekvador, Venezuela, Kolombiya ve Panama, Büyük Kolombiya olarak bilinen bir konfederasyon oluşturmuşlardır. 1830’da Büyük Kolombiya’nın parçalanmasıyla Ekvador bağımsız bir ülke hâline gelmiştir. Ülkede devrimler ve diktatörlükler birbirini izlemiş; 131 yıl süren Cumhuriyet’in ilk döneminde 48 başkan görev yapmıştır. 1941’de Peru silâhlı kuvvetleri Ekvador’u işgal etmiş; 1981-1985 arasında savaş yeniden başlamış; 1999’da imzalanan anlaşmayla 60 yıl süren sınır sorunu çözüme bağlanmıştır.

Ekvador’da, And Dağları birbirine paralel iki sıra halinde uzanır. Buradaki volkanik tepelerin yüksekliği 6 bin metreyi aşmaktadır (Chimborazo 6.272 metre). And Dağları’nda yükseltiye bağlı olarak farklı ekolojik kuşaklar görülmektedir. Nitekim alçak seviyelerde hüküm süren ekvatoral iklimden And’ların yüksek kesimlere doğru önce ılıman, daha sonra soğuk iklime geçilmektedir.

Ekvator, Birleşmiş Milletler ülkesidir. Başkenti Quitto’dır. Para birimi Dolar’dır. Dini Hıristiyan Katolik’tir. Nüfusu yaklaşık 15 milyon civarıdır. Ülke, 22 eyaletten meydana gelir ve her eyaletin kendi idari merkezi bulunur.

Kültürel hayat

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kavrulmuş domuz ile birlikte patatestir. Özellikle alçak bölgelerde birçok meyve çeşidi bulunur. Dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır ve kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir.  Ekvador’un genel kültürü İspanyollara ait etkiler taşır.

Ülkedeki en popüler spor, diğer Güney Amerika ülkeleri gibi futboldur. Ekvador Milli Takımı’nın maçları ülkedeki en çok izlenen spor olayıdır.

Coğrafya

Ekvador, üç temel bölgeden, bir de Büyük Okyanus’ta bulunan bir adadan meydana gelmiştir.

– La Costa, ülkenin batısındaki, Büyük Okyanus’u da kapsayan alçakta bulunan kıyı şeridini içerir.

– La Sierra, ülkenin ortasından geçen, kuzeyden güneye uzanan yüksek irtifadaki bölge.

– El Oriente, ülkenin doğusundaki Amazon yağmur ormanlarını kapsar. Ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplar.

– Región Insular, ülkenin batısındaki Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları.

Ekvador’un üç temel bölgeden meydana gelmesi ile oluşan coğrafi konumu aynı zamanda iklim farklılığını oluşturur. Bu iklim farklılığı sayesinde dünyanın en lezzetli ve kaliteli muzları, kahve ve kakosu, ananas gibi tropikal meyveleri bununda yanında pirinç, şeker, tütün, mısır, patates, elma, mandalina gibi değişik iklim tarımsal ürünlerinin yetişmesini de sağlar.

Bu ülkenin geçim kaynağı sağlık, mutluluk

Öyle bir ülke düşününki bir tarafından Büyük Okyanus bir tarafından Amazon ormanları ve bir tarafında da And Dağları, güneşin hiç eksik olmadığı, muhteşem sahil ve denizin ortasında, birbirinden lezzetli tropikal meyvelerin yetiştiği, sağlıklı ve güler yüzlü insanların yaşadığı bir ülke, sizce böyle bir ülkenin gerçek mutluluk sırrı ne olabilir?

İşte Sırrı dünyanın en kaliteli ve lezzetli kahvelerinin burada yetişiyor olması.

Çikolata… Kimileri için vazgeçilmez bir aşktır. Peki bu aşkın ham maddesi, çekirdeği kakaoya nasıl bakıyoruz?

Kakao ağacı olarak bilinen ‘theobromacacao’nun yetiştirilmesi için en elverişli ülke kuşkusuz Ekvador Cumhuriyeti. Ülkenin en önemli geçim kaynağını ise mutluluk ve sağlık oluşturuyor. Nasıl diye düşünenlere cevap kakaodan geliyor.

Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Aslında kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini çikolatanın içinde yer alan kakaonun salgılattığı ortaya çıktı. Sadece kokusuyla dahi mutluluk hormonunu harekete geçiren kakao, kalp hastalıkları ve kanserle mücadele etmesi, cildi ve kemikleri beslemesi ile ağzınıza sağlık dedirtiyor. Son olarak Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.

Dünyanın en güzel ülkeleri arasında olan ve adını Ekvator çizgisinden alan Ekvador ülkesinde yetişen dünyanın en güzel kakaolarının sırrı Ekvador ülkesinin tropikal iklimi, güneşi, amazon ormanları. Mutluluk ve güzellikler ülkesi olarak tanımlanan Ekvador Cumhuriyeti’ndeki insanların mutlu ve sağlıklı olmasının sırrının ise kakao ile bir ilgisinin olduğu da kaçınılmaz bir gerçek.

Kakaonun faydaları ağzınızı tatlandırıyor:

– Kakao, günümüzde kronik hale dönüşen stresle mücadeleye karşı en yararlı element olan potasyumu içinde barındırıyor.

– Kakaonun içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede en önemli etkiyi oynarken, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.

– Zengin bir kalsiyum kaynağı olan kakao, güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.

– Kakao, büyük miktarda bakır içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor. Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko kakaoda bolca mevcut.

– Toz haline getirilerek suyla kaynatılıp içilebildiği gibi, pasta, kek ve çeşitli tatlıların imalatında da geniş miktarda kullanılan kakao, böbreklerde su ve tuzun emilmesini engelleyerek idrarı arttırır.

– Vücutta yer alan iç organ kaslarını gevşeterek damar tıkanıklıklarını engeller, bronşları genişletir.

– Zindelik ve uyanıklık verir.

– Yağı sayesinde güneşin zararlı ışınlarının engellenmesi amacıyla cilde sürülerek güneş yağı olarak kullanılır. Ayrıca, yumuşatıcı özelliği sayesinde cilt çatlaklarına pamukla sürülerek faydalanılır.

Previous:

Rio Karnavalı

Next:

Eskişehir’in Modernleşmesine Adım Adım Tanık Olmak

You may also like

 • 05 Oca

  Kapadokya’da Sonbahar

  Gezi

  Kapadokya, Persçe ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına gelir. Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve ...

 • 08 Ağu

  Başı Dumanlı Ada; Santorini

  Gezi

  Yıllar yıllar boyunca çok fazla ad yakıştırmışlar başı dumanlı ada Thira’ya. Eski, pek eski Yunanistanlılar ...

 • 06 Ara

  Aşkın Başkenti Prag

  Gezi

  Prag’ı böylesine büyülü kılan sonbahar mı bilmiyorum, ne de olsa ben bu kenti hep sonbaharda ...

 • 30 Eki

  Eski Ev, Yeni Sevda

  Gezi

  “Rüzgârın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden ayrılmaz.” Sevdiği denizden ayrılmayanlara armağan olsun bu ...

Post a new comment