Samsun

02 Ocak of 2011 by

1948 yapımı olan Samsun Feneri, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, Cenevizler Dönemi’nde yapılan ve zamanla yok olan iskele ve feneri yeniden inşa ederek, plaj haline getirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarihi yeniden canlandırmak ve kente plaj kazandırmak amacı ile Baruthane Mevkii’nde bulunan feneri yeniden inşa etti.

Fener ve plaj çalışmalarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu bölgede Cenevizliler Dönemi’nde kalma Ceneviz İskelesi ve fenerinin bulunduğuna işaret ederek, “İskelenin halen kalıntıları duruyor. İskelenin bulunduğu yerde birde fener bulunuyordu. Buranın adı bunun için ‘fener’ olarak kalmıştır. Yıllar önce yok olan bu tesisi yeniden yaşatır hale getirmek istedik. Hatıraların bir parçası olarak burası kalsın” dedi.

Fener Plajı’nın insanlar için cazibe merkezi olacağına işaret eden Başkan Yılmaz, Mayıs ayında plaj ve Feneri hizmete açtılar.

Samsun’da 4 GB’lık CD kartıma yüklü fotoğrafları açamayınca Samsun’a kadar çektiğim tüm fotoğrafların bir anda yok olduğunu düşünerek yıkıldım ve fotoğrafları belki kurtarabilmek ümidiyle soluğu Aktaş Digital Fotoğrafçılıkta aldım. Orada 4 kuşaktır fotoğrafçılık yapan son nesilden kardeşim Buğra Aktaş fotoğrafların bir kısmını kurtarınca dünyalar benim oldu, yoksa sil baştan ya geriye dönecektik, ya da Karadeniz Projesi’ne son verecektim. Kendisine buradan KOCAMAN teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Kurtarma operasyonu bir nebze de olsa başarıyla tamamlanınca Samsun fenerlerini çekmeye koyulduk. Önce Fener Plajı’na gittik. Plaj görevlisi bize yardımcı olarak fenerin içini de gezdirdi ve tarihçesi hakkında bilgi verdi. Şimdi nefis bir plaj olan fener ve çevresi gerçekten Belediye tarafından mükemmel düzenlenmiş.

Tarihi değerlere sahip çıkan Başkanı buradan kutluyorum. Diğer çakarları ve mendireğin bulunduğu mevkide ki ışıldağı da çekince Samsun’da bulunan Gazi Müzesi’ni gezmeden yapamadık. Gerçekten Atamızın yaptıklarını her şehirde ki Atatürk Evi ve müzesinde bir kez daha gözüm yaşlı yüreğim burkularak, bir yandan da hayranlıkla izliyorum. Bandırma vapurunu yeniden yapılandırıp müze şekline getirip halkın içini gezmesini sağlamışlar.

Çevre düzenlemesi ile canlandırması ile gerçekten mükemmel olmuş. Gezimiz boyunca pek yağmura rastlamadık ama gece Samsun’a vardığımızdan beri yağmur dinmemişti. Nihayet dindiğinde; ‘şimdi bir de gökkuşağı çıksa’ dedim ve tam vapurda iken gökkuşağı bizi selamladı. Vapura bindiğinizde ilk kamara da Atatürk ve silah arkadaşları masa başında çalışırlarken mumyalarını görünce birden tuhaf oluyorsunuz. Keşke hala yaşasaydı da ülke bu kadar bağımlı hale gelmeseydi. Gerçi o yaşasaydı zaten bu hale gelmezdi ya…

Samsun gezimiz de bitmek zorundaydı çünkü Sarp’a kadar daha yolumuz uzundu ve fotoğraflanacak – belgelenecek çok fener vardı daha… Üstelik haberler sürekli kuvvetli sağanak yağış geleceğinden bahsediyordu. Endişeleniyordum; ya yarı yolda projeyi bırakmak zorunda kalırsam! Şansım varmış ki biz yol aldıkça yağmur hep arkamızda kaldı…

Previous:

Bartın – Amasra

Next:

Gerze – İnebolu – Eynesil

You may also like

Post a new comment