Sanırım Hindistan’ın En Sevdiğim Tarafı; İnsanları

30 Ocak of 2011 by

Herkes bu ülkenin egzotikliğinden, tapınaklarından, geleneklerinden söz ederken bugüne kadar kimsenin buranın gerçek renkleri olan insanlarından bahsettiğini duymamıştım. Hintliler kadar nazik, cömert, sevecen, aşırı saygılı, duygularını dışa vurmaktan asla utanmayan, kalp kırmaz, kavga etmeyen, öfkesine yenilmeyen insanlara rastlamamıştım daha evvel. Tabi ki negatif tarafları da yok değil; son derece yüzsüz, arsız, kurnaz, pis, hastalıklı ve tembel olanları da çok, lakin pozitif tarafları diğer negatiflikleri unutturuyor bir zaman sonra.

Mesela öfkenize yenilmeniz en büyük zayıflıklardan biri sayılıyor burada ve kendinizi kaybettiğinizde size duydukları saygıda büyük bir azalma oluyor. Bazı şeylere tahammül edemeyip sesinizi yükseltmeye kalktığınızda ise sadece yüzünüze bakıyorlar, hiç yorum yapmıyorlar ve devamlı gülümsüyorlar. Hatta kendimce siz onlarla iletişim kurmaya çalışırken kafalarının içinde çok uzaklara bir yerlere gittiklerinden kesinlikle adım gibi emin olduğumu söyleyebilirim. Çünkü siz ne derseniz deyin, onlar size meşhur kafa sallama hareketiyle “yes madam, ok madam” diye cevap vereceklerdir. Sizi anlamasalar bile.

Ancak siz yatıştıktan sonra dünyaya dönebiliyorlar. Çünkü sesinizi yükseltmenizden dolayı bir tur şoka girip, dona kalıyorlar. O kadar şaşırıyorlar ki sizden öyle yüksek bir sesin çıktığına, bu yüzden geri gelmeleri biraz zaman alabiliyor.

O zamana kadar da siz yatışmış oluyorsunuz zaten.

Ya da sizi hiç ciddiye bile almıyorlar, siz boşuna bağırmış oluyorsunuz.

Trafikte bile kavga edenleri görmedim. Tabi ki yok değil ama Delhi gibi çok büyük şehirlerden bahsetmiyorum zaten. Bu kadar birbirine karışmış, kuralları olmayan resmen arapsaçı gibi bir trafikte bile kavga etmiyorlar, birbirlerine bağırmıyorlar bile. Daha evvelde dediğim gibi sadece kornaya basıp, elleriyle konuşuyorlar “ne yapıyorsun yaa” diye (bu cümle her yerde aynı işaretle yapılıyor sanırım).

Sakin millet işte. İster vurdumduymaz deyin, ister umursamaz, bence kesinlikle sinirleri alınmış bir şekilde doğuyor buranın insanı.

Previous:

Baharat ve Maharaja Yurdu

Next:

Bence Hindistan’ın Gerçek Işıkları ve Geleceği; Kadınları ve Çocukları

You may also like

Post a new comment