Seferihisar’da Tohum Takas Şenliği

18 Ocak of 2011 by

Seferihisar Belediyesi, 5 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceği Yarımada Takas Şenliği ile tüm Yarımada ve İzmir’deki üreticileri bir araya getirerek ellerinde olmayan (korunmuş) tohumların takas edilmesini ve birbirleri ile iletişim halinde kalmaları için bir kayıt sistemi oluşturabilmek amacı ile gerçekleştirilecek.

Tohumculuk Yasası gereği tohumlarını ve öz tohumlardan elde edilen ürünlerin satışının yasaklanması ile üretici zor zamanlar geçirmekte. Ancak yasa takasa karşı herhangi bir olumsuz yargı ve hatta takas ile ilgili hiç bir yargı içermemekte.

Bu da üreticilerin ellerinde tohumların sürdürülebilirliğini sağlamak üzere üreticiye bir şans olarak geri dönmekte. Bu bağlamda Seferihisar Kapalı Pazaryeri’nde kurulacak stantlarda halkımızı bu konuda bilinçlendirmek, tohum takası sağlamak, iletişimi güçlendirmek amacıyla düzenlenecek şenlikte konusunda uzman birçok konuşmacı da yer alacak.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Prof. Dr. Kenan Demirkol, Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve üreticiler tarafından verilecek olan konferans ve söyleşiler ile şenlik bilimsel veriler ile desteklenecektir.

5 Şubat Cumartesi günü Saat 09.00’da başlayacak etkinliğe katılmak isteyen üreticilerin, Seferihisar Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü çalışanı Aslı Odabaş ile temasa geçmeleri gerekmektedir. Bilgi için telefon (0232) 743 39 60 / 171

Fotoğraf: Safranbolu Tarım İlçe Müdürlüğü Arşivi / Safran Tohumu

Previous:

Eğrigöl’de, Doğru Doktor

Next:

Kartal %100 Ekolojik Pazar’da Söyleşi

You may also like

Post a new comment