Sekapark

27 Şubat of 2011 by

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, SEKA Kâğıt Fabrikası alanını, Türkiye’de bu ebatta örneği olmayan ve dünyanın sayılı projeleri arasına giren Endüstriyel SEKA Park yaptı.

1936 yılında faaliyete geçen ve 2005 yılında kapatıldıktan sonra arazisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen toplam 580 dönümlük SEKA Kâğıt Fabrikası alanı üzerinde, çok sayıda mekân bulunuyor. Projenin tamamında marina iskelesi, iskele, Kağıt Müzesi, Kent Müzesi, oturma alanları, deniz kıyısında büfe, plaj, dinlenme sahaları, ışık kuleleri, balıkçı restoranları, su – ışık gösterileri, denize inen kızak alanları, iskeleler, deniz gözetleme kulesi, koşu, jogging, yürüme bantları, rıhtım ışıklandırması, dinlenme parkları, kongre salonları, oturma alanları, gösteri ve görsel sanat atölyeleri, sergi salonları, kapalı ve açık spor sahaları, festival için mekânlar, gölet, çocuklar için su oyun merkezleri gibi bir çok tesis yer alıyor.

Büyük çoğunluğu yeşil alan olarak yapılan SEKA arazinde birinci etap park alanına, toplam 6 bin adet yetişmiş ağaç dikildi. Özellikle sahil kenarına dikilen palmiye ağaçları parka ayrı bir hava kattı. Ağaçlarla birlikte boş alanlar çimlendirildi. Bu yeşil alanla birlikte kentte kişi başına düşen yeşil alan miktarı 4 kat arttı.

Ayrıca Mevlevihane, Macar Dostluk Evi ve Mevlevihane ile Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de kazanmış oldu.

Previous:

Çocuk Gözüyle Hayvan Sevgisi Fotoğraflara Yansıyacak

Next:

Safranbolu Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi Açılışı Yapıldı

You may also like

Post a new comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.